Kartka z kalendarza: dziś środa, 16 sierpnia

2023-08-16 07:04:47(ost. akt: 2023-08-16 10:41:57)

Autor zdjęcia: archiwum Głosu Lubawskiego

Dziś jest środa, dwieście dwudziesty ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.18, zachód o godz. 20.01. Imieniny obchodzą: Ambroży, Joachim i Roch.

124 lata temu we wsi Trębki koło Gostynina na Mazowszu urodziła się Maria Wittek, członkini POW, uczestniczka kampanii 1939 r. i Powstania Warszawskiego, szefowa Wojskowej Służby Kobiet Komendy Głównej SZP-ZWZ-AK; pierwsza kobieta w historii polskiego wojska mianowana na stopień generała (1991). (zmarła 19 kwietnia 1997 roku)

119 lat temu w Bydgoszczy urodził się Marian Rejewski, matematyk, kryptolog; odegrał kluczową rolę w złamaniu kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. (zmarł 13 lutego 1980 roku)

104 lata temu wybuchło I Powstanie Śląskie.

90 lat temu w Łodzi urodził się Witold Leszczyński, reżyser, scenarzysta, operator filmowy; autor filmów "Żywot Mateusza", "Konopielka", "Siekierezada" i "Requiem". (zmarł 1 września 2007 roku)

80 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Białymstoku. Pod wodzą Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa w getcie białostockim wybuchło powstanie.

79 lat temu, w czasie Powstania Warszawskiego, w walkach na Starym Mieście polegli żołnierze AK: Tadeusz Gajcy - poeta, prozaik, krytyk literacki, redaktor konspiracyjnego pisma "Sztuka i Naród" oraz Zdzisław Stroiński - poeta, również związany z pismem "Sztuka i Naród".

43 lata temu w Stoczni Gdańskiej przedstawiciele strajkujących zakładów powołali Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, którego przewodniczącym został Lech Wałęsa. W nocy z 16 na 17 sierpnia MKS sformułował 21 postulatów, dotyczących m.in. prawa do strajku i tworzenia wolnych związków zawodowych oraz uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

15 lat temu w Warszawie zmarła prof. Anna Świderkówna, papirolog, znawczyni kultury antycznej, w tym pism Starego i Nowego Testamentu, autorka "Rozmów o Biblii"; uczestniczka Powstania Warszawskiego.

13 lat temu w Warszawie rozpoczęto budowę centralnego odcinka drugiej linii metra.

# # #

Sejm, który zbiera się dziś na dwudniowe posiedzenie, ma zająć się m.in. wnioskiem rządu o zarządzenie na 15 października referendum ogólnokrajowego. We wniosku m.in. określono propozycje czterech pytań. Według wstępnego harmonogramu obrad, Sejm ma rozpatrzeć wniosek rządu w czwartek rano, a pierwsze czytanie projektu uchwały Sejmu o zarządzeniu referendum ma odbyć się tego dnia po południu. Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Sejm ma dziś głosować m.in. nad uchwałą Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym, która ma umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory parlamentarne, prezydenckie lub do Parlamentu Europejskiego poprzez przede wszystkim ujednolicenie godzin głosowania, czyli w godzinach 7-21.

Posłowie rozpatrzą też poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz senackimi poprawkami do ustawy o osłonach dla energetyków i górników węgla brunatnego.

Posłowie mają też kontynuować pracę nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, tzw. Chrońmy dzieci, który zakłada wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą na terenie przedszkoli i szkół podstawowych "promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci".

kkr/ mok/

# # #

Dziś w Warszawie roboczą wizytę złoży prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs. Zaplanowana jest rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą i spotkanie delegacji. Wśród tematów rozmów mają być: bezpieczeństwo w regionie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, gospodarcza współpraca dwustronna, a także sytuacja Polaków na Łotwie. Łotewski prezydent odwiedzi też Muzeum Powstania Warszawskiego.

49-letni Rinkeviczs został wybrany przez parlament na prezydenta Łotwy 31 maja. Jego kandydaturę wysunęło centroprawicowe ugrupowanie Nowa Jedność, które zwyciężyło w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. 8 lipca został zaprzysiężony na prezydenta Łotwy; jego poprzednikiem był Egils Levits.

reb/ mok/

# # #

Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która m.in. uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Ponadto zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Nowe przepisy podwyższają też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

Obecnie emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To oznacza, że emerytury pomostowe mają teraz charakter wygasający.

Zapisy nowelizacji wypełniają jeden z punktów porozumienia rządu z NSZZ "Solidarność" z 7 czerwca br.

kkr/ mok/

# # #

Palenie blach na pierwszą z trzech fregat Miecznik symbolicznie rozpocznie dziś proces ich budowy. Na uroczystości w Gdyni obecny będzie m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r.

Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej. Okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Według planów pierwsza fregata ma zostać zwodowana w III kwartale 2026 roku, a dwa lata później przekazana Marynarce Wojennej. Ostatnia, trzecia fregata, w zostać przekazana Marynarce Wojennej w II kwartale 2031.

ktl/ mok/

# # #

Dziś rano w jednym z warszawskich hoteli odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO, na którym mają zostać zatwierdzone listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Wcześniej listy te mają zostać uzgodnione na posiedzeniu Zarządu Krajowego Partii, które odbyło się we wtorek po południu.

Lider klubu KO Borys Budka powiedział PAP zapowiedział, że środowe posiedzenie rozpocznie się od części otwartej z wystąpieniem lidera PO Donalda Tuska, oraz części zamkniętej, na której odbędzie się głosowanie nad zatwierdzeniem list. Budka podkreślił, że na posiedzenie zaproszeni są przedstawiciele koalicjantów PO z Koalicji Obywatelskiej - Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Jak dodał, "mamy bardzo mocnych kandydatów, oczywiście zachowane wszelkie wymogi parytetów i podziału na listach". "Myślę, że będzie sporo pozytywnych niespodzianek" - stwierdził.

Galeria zdjęć na dziś: Turniej nauczycieli w Lubawie - 2010 rok


Udanego dnia!
red.
lubawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5