2 miejsce Juliana w Trofeo di serie

2023-06-29 07:34:20(ost. akt: 2023-06-29 07:41:00)

Autor zdjęcia: archiwum Juliana Śmiechowskiego

Ten młody, utalentowany zawodnik, za kierownicą fiata 500, wywalczył srebrny medal na torze w Poznaniu.
W pierwszy weekend wakacji, Julian Śmiechowski z Lubawy brał udział w 3 i 4 rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski (WSMP.pl), która odbywała się na Torze w Poznaniu. Julian ponownie ścigał się fiatem 500.
— Weekend zaczęliśmy niezbyt kolorowo, pierwszego piątkowego treningu nie ukończyłem ponieważ wypadłem z toru już na 2 okrążeniu i nie mogłem kontynuować jazdy. Drugi trening to walka z samochodem przez usterkę w zawieszeniu i dopiero 5 czas w treningu.—wspomina młody zawodnik z Lubawy.
W sobotę czekały go kwalifikacje i pierwszy wyścig. Po usunięciu usterki i, jak wspomina, dogadaniu się z autem, w kwalifikacjach wywalczył 2 pozycję startową do pierwszego wyścigu, który również bez zmian ukończył na P2 dowożąc pozycję startową.
— Do drugiego wyścigu pierwsza szóstka zawodników z pierwszego wyścigu jest odwracana więc startowałem z 5 pozycji. Dobra walka i czysta bezbłędna jazda pozwoliły mi przebić się na 2 pozycję i tak ukończyć drugi wyścig — podsumowuje Julian, a my serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne starty.

Obrazek w tresci

Julian Śmiechowski z Lubawy przygodę ze sportem motorowym rozpoczął bardzo szybko. Już w wieku 6 lat trenował na torach w całej Polsce w kategorii Baby Rok zarezerwowanej dla najmłodszych zawodników kartingowych. Zaczął w pięknym stylu, pokazując, że ten sport to jego prawdziwa pasja, która daje mu mnóstwo frajdy. Na długo przed dziesiątymi urodzinami zajął 1 miejsce w serii pucharu Rok Cup Poland, zdobywając tytułu mistrza. Na swoim koncie ma jeszcze tytuł pierwszego wicemistrza Polski młodzików i drugiego wicemistrza Polski w Kartingowych Mistrzostwach Polski. W 2017 zdobył tytuł sportowca roku Ziemi Lubawskiej. W 2018 roku, mając 11 lat zakończył swoją przygodę z kartingiem.Kartingowy debiut pokazał, że w tym młodym człowieku drzemie olbrzymi potencjał. Julian ze startów na torach czerpał radość, był zdeterminowany, i mimo młodego wieku, był doskonale zmotywowany i sumienny. Bardzo szybko wyrobił w sobie wszystkie cechy dobrego sportowca. W roku 2020 zaczął trenować i przygotowywać się do ścigania w wyścigach samochodowych.
— Z niecierpliwością czekał na swoje 14 urodziny, które dawały mu możliwość podejścia do egzaminu na licencję kierowcy wyścigowego FIA — opowiada mama Juliana, Lidia Śmiechowska — Egzamin zdał w marcu 2021, ale dopiero w dniu urodzin, 16 września mógł odebrać dokumenty.
Licencja umożliwiła mu ściganie się w profesjonalnych wyścigach samochodowych. Dosłownie dzień po urodzinach, dokładnie 17 września 2021 z jeszcze ciepłym dokumentem uprawniającym do startów, Julian wziął udział w swojej pierwszej w życiu rundzie Mistrzostw Polski Rallycross. I tak zaczęła się jego przygoda z samochodami.