Europejski wymiar ekologicznych projektów AZPO [ZDJĘCIA]

2022-12-07 16:34:52(ost. akt: 2022-12-07 16:37:29)

Autor zdjęcia: AZPO

AZPO jest przyjazne środowisku. Od powstania placówki, czyli od 2017r. uczniowie wraz 
z nauczycielami realizują projekty dotyczące zdrowego stylu życia, ekologii, ochrony środowiska.
To osiąganie celów w takich projektach jak: „I(D)KEA RÓŻNORODNOŚCI - lokalna inicjatywa dla zachowania bioróżnorodności poprzez małą retencję i zadrzewienia”; „Wszystkie śmieci nasze są”; akcję Sprzątanie świata, ogólnopolskie projekty edukacyjne „Europa i ja” i „Z ekologią na Ty” pozwoliły nabrać doświadczenia i wystąpić AZPO na arenie międzynarodowej w tym zakresie.

Z pierwszym dniem listopada 2022 roku chorwacka szkoła OŚ Barilović rozpoczęła dwuletni projekt Erasmus pod nazwą „Myśl globalnie, działaj lokalnie” o wartości 60 000 euro. Projekt jest realizowany w partnerstwie szkół: niemieckiej (Stät. Gesamtschule Iserlohn) i polskiej (Akademicki Zespół Placówek Oświatowych Fijewo).

Głównym celem projektu jest ukierunkowanie edukacji w stronę zrównoważonej przyszłości z naciskiem na zmiany klimatyczne.

— Tym projektem chcemy zwiększyć świadomość powagi zmian klimatycznych, których jesteśmy świadkami każdego dnia i zachęcić uczniów, nauczycieli, jak i mieszkańców lokalnej społeczności do aktywnego działania, aby świat stał się zdrowszym i piękniejszym miejscem do życia.- mówi Katarzyna Miąskowska, dyrektor AZPO.

Priorytetowymi tematami spotkań międzynarodowych uczniów i nauczycieli będą środowisko i zmiany klimatu, nowe metody nauczania i podejścia do nauki umiejętności i kompetencje cyfrowe. W przedsięwzięciu zaplanowano wiele aktywności, m.in. debaty, konkursy, robienie ulotek, robienie szklarni, Dzień Środowiska, ekoprojektowanie i wiele innych.

—Planujemy 4 wyjazdy do szkół partnerskich. Najbliższy już 11 grudnia do Chorwacji. Tak, jak każdy wyjazd edukacyjny, także i z tym wiążemy nadzieję na wymianę doświadczeń, metod i podejść do nauczania, podnoszenie kompetencji językowych uczniów, interesującą pracę zespołową- mówi Anita Witkowska-Szczepańska, koordynatorka projektów zagranicznych w AZPO.

Udział w kolejnym proekologicznym projekcie będzie kolejnym przyczynkiem do zmian myślenia i zachowań uczniów, rodziców i sympatyków AZPO.

— Każdym takim działaniem chcemy, aby ludzie dostrzegali przyczyny i konsekwencje wpływu człowieka na przyrodę, poznali potrzeby zrównoważonego gospodarowania dobrami naturalnymi, krytycznie rozważyli możliwe rozwiązania i tryby działania, a także zachęcić do takich zachowań jak odpowiedzialne wykorzystanie energii, lokalnie produkowanej żywności i racjonalne gospodarowanie odpadami.- przekonuje dyrektor AZPO.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5