W Złotowie dziękowali za tegoroczne plony [GALERIA]

2020-09-03 12:00:00(ost. akt: 2020-09-04 09:48:32)

Autor zdjęcia: Alina Laskowska

Po 18 latach, gospodarzem Dożynek Gminnych 2020 było Złotowo. Z powodu pandemii, obchody święta plonów były w bardzo skróconej formie. Jednak najważniejsze, że wszyscy razem mogli podziękować za tegoroczne plony.
Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. To wyjątkowe święto zgromadziło mieszkańców, którzy chcieli wraz z rolnikami podziękować za tegoroczne plony. Była to także doskonała okazja, żeby przypomnieć sobie, co człowieka łączy z przyrodą i co zawdzięczamy naturze. Tegoroczne dożynki gminne odbyły się 30 sierpnia w Złotowie. Najpierw odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych, w tym roku było ich dziewięć, wszystkie imponujące i wykonane z niezwykłą starannością.

Następnie zgromadzeni wzięli udział we mszy dziękczynnej pod przewodnictwem ks Marcina Staniszewskiego, dziekana Dekanatu Lubawskiego. Homilię wygłosił duszpasterz rolników ks Szczepan Modliborski. Po uroczystościach w kościele św Barbary w Złotowie, dalsza część święta odbyła się na placu przed szkołą. Wszystkich zgromadzonych powitał wójt gminy Lubawa, Tomasz Ewertowski, dziękując rolnikom, przybyłym gościom i organizatorom wydarzenia. Wśród gości znaleźli się m.in. sołtysi z gminy Lubawa, senator Bogumiła Orzechowska, w imieniu Marszałka województwa wystąpił dyrektor gabinetu Andrzej Milkiewicz, delegacje reprezentujące organizacje, stowarzyszenia oraz radni, duchowni i licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystość prowadził Adam Roznerski, sekretarz Gminy Lubawa, który zaprezentował tegorocznych starostów dożynek.


Starostą był Waldemar Wierzbowski ze Złotowa, który od 2006 roku wspólnie z małżonką Elżbietą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 hektarów (w tym 7 ha dzierżawy). W uprawie dominuje rzepak i pszenżyto z jęczmieniem. Małżeństwu pomagają dzieci: 23-letni Przemysław, 20-letni Bartosz i 14-letnia Wiktoria. Gospodarstwo jest ukierunkowane na hodowlę trzody chlewnej w cyklu otwartym. Starościną była Anna Fafińska z Czerlina, która wspólnie z mężem Markiem prowadzi gospodarstwo rolne. Głównym zajęciem małżeństwa jest hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (roczna sprzedaż wynosi ok. 600 sztuk) oraz bydła mlecznego (10 krów dojnych). Na gospodarstwo składa się 60 hektarów ziemi, na której uprawiane są głównie zboża z przeznaczeniem dla własnej hodowli zwierząt. Nie brakuje także nowoczesnej zabudowy oraz parku maszynowego, na który miedzy innymi składają się cztery ciągniki, kombajny i inny sprzęt rolniczy. Małżeństwo planuje dalszy rozwój systematycznie powiększając gospodarstwo o kolejne hektary jak i nowe maszyny. W codziennej pracy pani Annie i Markowi Fafińskim pomaga troje dzieci: 20-letnia Magdalena, 18-letni Krystian i 16-letni Paweł. Starostowie przekazali dożynkowy chleb wójtowi Tomaszowi Ewertowskiemu.
Tradycyjnie rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Spośród zgłoszonych 9 wieńców, tytuł najpiękniejszego zdobył ten przygotowany przez parafię pw. św Bartłomieja Apostoła w Sampławie, miejscowość Łążek. Pozostałe wieńce zostały wyróżnione, a reprezentanci otrzymali puchary, dyplomy i nagrody pieniężne.


Alina Laskowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5