Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Poznaj pacjentów ośrodka w Napromku

2020-07-31 17:18:20 (ost. akt: 2020-07-31 17:22:45)

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Olsztynek

Rośnie liczba pacjentów przebywających w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Obecnie na leczeniu i rehabilitacji w ośrodku prowadzonym przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek przebywają między innymi sarny, muflon, pustułka, myszołowy, wiewiórka, bociany, zimorodek, czy wilga.

Bardzo ciekawa jest historia muflona. Otóż jagnię żerowało wraz z innymi muflonami w zbożu gdy rolnik wykonywał oprysk. Niestety w gęstej uprawie zagubiło się, a przez oprysk nie mogło odnaleźć ścieżki zapachowej swojego stada (kierdela). Młode trafiło do leśników i jak tylko podrośnie wróci do swojego środowiska, czyli na teren Wzgórz Dylewskich.

Wiewiórka z kolei została znaleziona pod drzewem, wypadła prawdopodobnie podczas burzy, a następnie przewieziono ją do Napromka. Pani, która się nią zaopiekowała specjalnie dla niej wyplotła z gałęzi drzew i roślin zielnych gniazdo żeby zapewnić wiewiórce bezpieczny transport. Jej stan jest dobry i za kilak dni zostanie wypuszczona.

http://m.wm.pl/2020/07/orig/d-639675.jpg

Najczęściej jednak pacjentami ośrodka są sarny. Zabierane z łąk i lasów zdrowe młode przywożone są do naszego ośrodka zupełnie niepotrzebnie. Ludzie niestety cały czas myślą, że zostały pozostawione przez matkę i wymagają opieki. Prawda jest taka, że koza (samica sarny) oddala się żeby nie zostawiać zapachu przy młodym, a tym samym ukryć jego obecność przed drapieżnikami. Dogląda je jednak i czuwa nad nim oraz karmi w odpowiednich porach.

http://m.wm.pl/2020/07/orig/f-639676.jpg

Dlatego apelujemy, żeby nie zabierać ze środowiska naturalnego zdrowych młodych ptaków, jeleniowatych itp. Przed podjęciem decyzji o pomocy zwierzęciu należy skontaktować się z fachowcami, leśnikami lub weterynarzami.

http://m.wm.pl/2020/07/orig/s-639677.jpg

http://m.wm.pl/2020/07/orig/a-639674.jpg

źródło: Nadleśnictwo Olsztynek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages