Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Bez maseczki nie wejdziesz

2020-07-06 16:53:00 (ost. akt: 2020-07-07 12:08:51)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Sprawdzamy nastroje związane z noszeniem maseczek. Mamy wybór: dystans 2 metrów albo maseczka. Pytaliśmy już przechodniów na ulicach Lubawy, a jak to wygląda w sklepach i punktach usługowych?

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o kontrolach policji dotyczących noszenia maseczek, zwłaszcza w sklepach i obiektach użyteczności publicznej. Takich doniesień, również od Czytelników, mieliśmy mnóstwo. Postanowiliśmy sprawdzić, jak do tematu zakrywania ust i nosa podchodzą drobni lubawscy przedsiębiorcy. Okazało się, że bez maseczki nie zostaniemy wpuszczeni do żadnego sklepu czy firmy. Na szybach ponaklejano ostrzeżenia, w wielu miejscach już przed wejściem wystawione są płyny do dezynfekcji rąk.

I tak jest przed sklepem spożywczo-przemysłowym przy ul. Kopernika. Na zewnątrz na krzesełku stoi płyn. A w środku słyszymy: – Klient musi mieć maseczkę! Nie ma wyjścia.
I rzeczywiście, tuż przed nami do sklepu wszedł klient w maseczce. – Jak nie założy, to mandat! – śmieją się panie ekspedientki. Jednak zapewniają, że one na policję nie zadzwonią, bo nie chcą stracić klientów. Świetnie rozumieją, że są od siebie wzajemnie zależni. – Trzeba współdziałać i nawzajem się o siebie troszczyć - mówi jedna z pań.
Idziemy dalej ulicą. Sporo osób bez maseczek, ale z zachowanym dystansem. Wchodzimy do salonu fryzjerskiego Dawida Kasprowicza, zostajemy zatrzymani w progu. Pada prośba o założenie maseczki. Na pytanie, czy w przypadku odmowy wezwałby policję, właściciel odpowiada: – Policja nie ma prawa do mnie wejść i wlepić komukolwiek mandat. To jest mój lokal, miejsce prywatne. Nikt, kto nie jest zarejestrowany, do mnie nie wejdzie – zapewnia pan Dawid. – Mam prawo i obowiązek wyprosić kogoś, kto do mnie wejdzie bez wcześniejszego zapisania się. A drzwi na klucz nie zamykam, bo mi ich szkoda. Ludzie szarpią, chcą koniecznie wejść.
Zaglądamy też do sklepu z kosiarkami. Tam sami mężczyźni... bez maseczek. Mandatów się nie boją. Jeden z nich mówi: – Stoimy z dala od siebie, wystarczy.
W damskim salonie fryzjerskim kolejka kończy się aż na zewnątrz.

Panie czekają na swoją kolejkę, tymczasem z salonu wychyla się fryzjerka i woła jedną z nich do środka. – Maseczkę tylko założę i lecę – mówi klientka. Wewnątrz jest kilka klientek, ale muszą być w maseczkach. Na drzwiach informacja z prośbą o zakryciu ust i nosa. – Nie ma szans, żeby inaczej się do nas dostać.
Mamy wybór: w przestrzeni otwartej albo zakrywany usta i nos, albo zachowujemy 2-metrowy dystans.

Maseczki są jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach.

Edyta Kocyła-Pawłowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Elwira #2945420 | 77.111.*.* 8 lip 2020 09:20

  Cześć! Na imię mam Elwira, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : www.milepanie.pl/elwirka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gruba Mariola #2945158 | 5.173.*.* 7 lip 2020 17:10

  No i dobrze. Ja maseczki nawet w domu nie zdejmuję. Do spania również w maseczce... Tylko, że na mnie Greenpeace poluje...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sA #2945131 | 83.6.*.* 7 lip 2020 14:59

  Przecierz Morawiecki powiedzał, że wirusa już nie ma, wię o co chodzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ja #2945104 | 213.76.*.* 7 lip 2020 13:37

  Nakaz noszenia jest niezgodny z rozporządzeniem. Nie można nikogo do tego zmuszać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ale bzdury #2944987 | 37.47.*.* 7 lip 2020 09:06

  W Lubawie prawie wszędzie wejdziesz bez maseczek jeśli chodzi o sklepy. Oczywiście są informacje żeby ubrać, ale większość ma to gdzieś,a sprzedawcy nie wypraszają. Żabka, biedronka, polo market nawet apteka na rynku. Nikt ci nawet uwagi nie zwróci.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages