Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

W Lubawie będzie można oddać krew

2020-07-06 10:02:51 (ost. akt: 2020-07-06 10:11:55)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Klub Honorowych Dawców Krwi "Szwed Lubawa", Ochotnicza Straż Pożarna w Lubawie oraz Urząd Miasta Lubawa zapraszają na akcję poboru krwi.

Oddana przez nas krew może uratować komuś życie. Ty też możesz jej potrzebować w przyszłości, bo nie wiadomo co się może wydarzyć. Dlatego jeśli czujesz się na siłach dołącz do grona krwiodawców!
Jeśli wcześniej oddawałeś krew to przygotuj się na najbliższy pobór w Lubawie.

Akcja poboru krwi odbędzie się 9 lipca 2020 przy ulicy Strażackiej 1 w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubawie.

Rejestracja od godziny 8 do 11.

Kto może oddać krew lub jej składniki
Wymagania obostrzone na okoliczność sytuacji epidemiologicznej, koronawirusa COVID-19
Krew lub jej składniki możesz oddać jeśli:

masz 18-65 lat i posiadasz Dowód Osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),
w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami naszego państwa (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni, bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący)!
nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną !
Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry !
ważysz: powyżej 50 kg,
nie chorowałeś na żółtaczkę,
jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży , po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Każda pobrana od Ciebie jednostka krwi pełnej lub jej składników (płytki krwi, osocze) zostanie przebadana metodami i testami laboratoryjnymi najnowszej generacji.

Wszystkie te czynności przeprowadzamy po to, aby Twoja krew była bezpieczna dla chorego. Twoje dane będą traktowane poufnie.

W Centrum Krwiodawstwa możesz oddać:

krew pełną (450 ml ): co 8 tygodni (kobiety 4 razy, mężczyźni 6 razy w ciągu roku ); pobieranie krwi pełnej trwa średnio od 6 do 10 minut,
osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 ml ): co 2 tygodnie, nie częściej niż 20 razy w ciągu roku; zabieg przy użyciu separatora (3 – 4 cykle) trwa około 30-40 minut,
płytki krwi (300 ml lub 500ml): co 4 tygodnie, nie częściej niż 12 razy w ciągu roku; zabieg przy użyciu separatora ( 6 – 8 cykli ) trwa około 50-60 minut.
Twój organizm odtworzy bardzo szybko białka osocza i komórki krwi. 450 ml krwi stanowi jedynie 8-9% ogólnej objętości krwi krążącej dorosłego człowieka.
W Polsce rocznie oddaje krew lub osocze ok. 500 000 osób. Wiele z nich wielokrotnie ratuje zdrowie i życie innym!

Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu. Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu. Do rzadkości należy przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia, chwilowe drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i/lub wypicie płynu. Występują one zwykle u osób nadwrażliwych, przemęczonych, po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia lub będących na czczo. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.

W każdej chwili podczas donacji możesz wycofać zgodę na oddanie krwi, a po jej oddaniu możesz poinformować, ze Twoja krew nie nadaje się do przetoczenia.

Po oddaniu krwi lub jej składników możesz otrzymać bezpłatnie wyniki badań, które zostały wykonane w RCKiK Radom: hemoglobina / pełna morfologia; grupa krwi z układu ABO i Rh; antygen HBs; przeciwciała: anty-HCV i anty-HIV; test kiłowy.

W przypadku nieprawidłowych wyników badań będziesz wezwany listownie do RCKiK lub najbliższego Oddziału Terenowego. Lekarz osobiście poinformuje Cię o wynikach badań i ewentualnych zagrożeniach wynikających z nich dla Twojego zdrowia. Po otrzymaniu wyników badań zostaniesz skierowany do lekarza specjalisty.
Pamiętaj!

W takim przypadku jak najszybszy kontakt z naszą placówką będzie korzystny dla Twojego zdrowia.

BARDZO WAŻNE !

nie oddawaj krwi na czczo lub poinformuj o tym lekarza,
unikaj pożywienia bogatego w tłuszcze, zwłaszcza w godzinach poprzedzających pobranie krwi,
nie spożywaj alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages