Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Z historii lubawskiego sportu: Puchar 700-lecia Lubawy

2020-06-16 12:00:00 (ost. akt: 2020-06-17 20:57:08)

Autor zdjęcia: archiwum

HISTORIA || Warto wracać do początków wydarzeń, które na zawsze wzbogaciły sportową historię regionu. Dziś o pierwszym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Przechodni 700-lecia Miasta Lubawy. Ta sportowa impreza doczekała się 21 edycji.

Rok 1964 to czas gdy Lubawa obchodziła jubileusz nadania praw miejskich. Ówcześni działacze sportowi postanowili zorganizować zawody, które corocznie rozgrywane miałyby przypominać o przebytym jubileuszu. O wyborze dyscypliny przesądził sondaż społeczny, który wyłonił najbardziej popularną dziedzinę sportu. 5 czerwca 1964 społeczeństwo postawiło na piłkę nożną.

W ten sposób rozpoczęły się przygotowania do I Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Przechodni 700-lecia Miasta Lubawy. Powołano komitet organizacyjny w składzie: Jan Nowakowski, Józef Draszewski, Jerzy Wójcik, Jan Tykarski, Mieczysław Sobiechowski, Jan Kobacki, Paweł Świniarski, Alojzy Zdunek, Zdzisław Kosyl, Jerzy Hejda, Józef Matusiak, Emil Szupina, Edward Pokojski, Henryk Andrzejwski, Tadeszu Trojanowski, Anastazy Balewski, Edward Halberski. W gronie zaproszonych zespołów do rozgrywek w Turnieju znalazły się: MKS Orkan Ostróda, Unia Susz, LSZ Kisielice, Pogoń Prabuty, Jeziorak Iława, LZS Smolniki, Wel Lidzbark Welski, Orzeł Ulnowo, LZS Rudzienice, Wel Lidzbark Welski, Ossa Biskupiec, NLKS Jedność Lubawa oraz LZS Szydlak. W ówczesnym czasie zespoły te w większości grały w klasie C, nieliczne rywalizowały w klasie B. 5 lipca 1964 roku nastąpiło uroczyste rozpoczęcie turnieju. Z zaproszenia skorzystało 8 drużyn: Wel Lidzbark Welski, Orkan Ostróda, Unia Susz, Pogoń Prabuty, Jeziorak Iława, LZS Kisielice, LZS Smolniki oraz gospodarze NLKS Jedność Lubawa. Warto przypomnieć, że drużyna gospodarzy to zawodnicy z Lubawy i Nowego Miasta, którzy tworzyli właśnie Nowomiejsko-Lubawski Klub Sportowy Jedność. Pierwszą edycję Turnieju w Piłce Nożnej o Puchar Przechodni Miasta Lubawa wygrała drużyna Unii Susz. W tamtym czasie planowanie kolejnej edycji było ogromnym znakiem zapytania, ponieważ zdobycie wsparcia finansowego od władz powiatu było niezwykle trudne. Jak historia pokazuje, Turniej doczekał się XXI edycji. Na podium XXI Turnieju o Puchar Przechodni 700-lecia Miasta Lubawy, znalazły się kolejno: FAM Chełmno, Błękitni Orneta, Drwęca Golub-Dobrzyń. Dalej uplasowały się drużyny: Unii Wąbrzeźno, Motoru I Lubawa, Motoru II Lubawa.

Gdy Edmund Standara wręczał puchary i medale, dobiegała końca budowa nowego stadionu. pozostawała nadzieja, że XXII edycja rozegrana zostanie na nowym obiekcie. Tak się jednak nie stało. Po XXI edycjach podjęto decyzję, ze Turniej nie będzie kontynuowany.

Drużyna Motor II Lubawa
zdjęcie pochodzi z książki pana Edwarda Pokojskiego pt. Lubawski Kalejdoskop SportowyCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (5 maja) wydaniu m.in.

Chętnie wróciliśmy do galerii
W poniedziałek ponownie otworzyły się galerie handlowe. Olsztyniacy ruszyli do nich chętnie. Niektórzy z ciekawości, inni w określonym celu. Galerie spodziewają się stopniowego zwiększania ruchu. Zwłaszcza po godzinach pracy.

Polityczne gierki pod wybory
Gdyby sprawa nie dotyczyła głowy państwa, to można byłoby nawet się pośmiać, ale chodzi o wybory prezydenta RP, więc Polakom wcale nie jest do śmiechu. I choć do wyborów zostało zaledwie kilka dni, to nadal mamy wyborczy chaos.

Zmarł Kubuś, Bartosz walczy o życie
W szpitalu dziecięcym zmarł jeden z bliźniaków poszkodowanych w wypadku. 1,5-rocznego Kubusia, pomimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować. Bartosz wciąż walczy o życie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages