"Otwieramy koncerty" branża muzyczna apeluje o zniesienie restrykcji

2020-06-13 18:59:10(ost. akt: 2020-06-13 19:14:18)

Autor zdjęcia: freepik

Krok po kroku odmrażane są kolejne dziedziny życia, które z powodu Covid-19 nie miały możliwości funkcjonować.
Po kolei otwierają się kolejne drzwi, kolejne grupy społeczne wracają do pracy, wznawiają działalność i próbują wrócić na rynek. Jedynie artyści wciąż nie mogą koncertować. Zgodnie z zasadami, imprezy czy koncerty plenerowe mogą być zorganizowane do 150 osób.
A to wystarczy, aby koncertów i dużych imprez nie organizować.

Z tego powodu powstała strona "Otwieramy Koncerty" poprzez którą, muzycy i wszystkie osoby, które pracowały przy organizacji koncertów, domagają się od rządu, aby zaczął traktować branżę artystyczną poważnie, jako istotny element gospodarki.

Na wspomnianej stronie nie brakuje zdjęć z wieców wyborczych czy procesji Bożego Ciała. "Czy tu jest 150 osób? Czy tu jest bezpiecznie?" - pada pytanie.


Covid-19 pokrzyżował nasze plany, zarówno prywatne jak i zawodowe.
Od połowy marca nie gramy dla Was koncertów, zostały odwołane trasy, festiwale. Nasza branża bardzo dotkliwie odczuwa skutki wirusa. Jako pierwsza została pozbawiona możliwości pracy.
Teraz, kiedy inne sektory biznesu są odmrażane, sportowe areny mogą wypełniać się publicznością (obecnie nawet do 10 tys. osób na jednym meczu), a w mediach obserwujemy kilkutysięczne zgromadzenia, my także chcemy wrócić do pracy.
Żądamy równego traktowania!
Od kilku tygodni przyglądamy się działaniom rządu, czytamy aktualne rozporządzenia.
Mamy wieloletnie doświadczenia i gotowość, by wspólnie z rządem podjąć współpracę przy opracowaniu i dalszym wdrażaniu procedur bezpiecznego uczestnictwa publiczności w wydarzeniach artystycznych.
Dlatego stworzyliśmy akcję OTWIERAMY KONCERTY #gramybezpiecznie.
Nasza branża to 3,5% PKB, tysiące zatrudnionych osób i dziesiątki tysięcy kooperantów!
Nasza społeczność to nie tylko sami artyści, którzy są widoczni w pierwszej linii, ale cały sztab ludzi którzy razem z nimi tworzą wydarzenia artystyczne i bez których artysta nie mógłby funkcjonować.
Ta grupa to firmy z zapleczem technicznym, organizatorzy, muzycy, pracownicy techniczni, realizatorzy światła, dźwięku, multimediów, choreografowie, ekipy scenograficzne, kierowcy, ochrona, menadżerowie, a także przedstawiciele branż powiązanych, takich jak: hotelarstwo, transport czy gastronomia.
To tysiące osób czekających na powrót do pracy.
Wymagamy od Rządu aby zaczął traktować branżę artystyczną poważnie, jako istotny element gospodarki.
Chcemy, by nasza akcja uświadomiła społeczeństwu, jak ogromna liczba osób została z dnia na dzień bez pracy i z jak dużym problemem musimy się zmierzyć! Chcemy i jesteśmy gotowi to zmienić, aby przywrócić pracę tysiącom osób.
Wszyscy chcemy wrócić do pracy by dalej tworzyć niezapomniane, ale jednocześnie bezpieczne wydarzenia artystyczne.
Nasze postulaty
Domagamy się przejrzystych zasad organizacji imprez artystycznych, a przede wszystkim domagamy się jasnej komunikacji!
Obecne przepisy zawierają wiele błędów formalnych i wiele zapisów stoi w kolizji z zasadami organizacji imprez, przez co nadal nie możemy wrócić do pracy.
Żądamy, aby wydarzenia artystyczne i koncerty mogły odbywać się na takich samych zasadach – np. mecze piłki nożnej mogą odbywać się navstadionach wypełnionych publicznością.
Żądamy zniesienia zapisu o udziale 150 osób w imprezach plenerowych na rzecz zapisów procentowych.
Apelujemy, aby wszystkie zgromadzenia publiczne i wydarzenia artystyczne traktować na równych prawach – wystarczy popatrzeć na obecne wiece polityczne.
Żądamy jasnych przepisów dla imprez plenerowych (masowych i rekreacyjnych ujętych w ustawie o imprezach masowych), jak również dla tych organizowanych w obiektach przeznaczonych do tego tj.: w amfiteatrach, w klubach muzycznych, halach widowiskowych i innych.

Otwieramy Koncerty, Gramy Biezpiecznie:

Pod apelem skierowanym do rządu podpisało się ponad 100 menedżerów, artystów i organizatorów koncertów.



Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (12 czerwca) wydaniu m.in.

Pistolet wyłowiony z Łyny
Przypadkowe sprzątanie dna Łyny w Olsztynie ujawniło niecodzienne odkrycie. Stało się to za sprawą pasjonata z magnesem neodymowym ręku, który wykorzystał wolny czas na posprzątanie rzeki.

Nasz trudny rynek pracy
W których powiatach i w jakich branżach nie brakuje ofert pracy, a gdzie najszybciej rośnie bezrobocie? Sprawdziliśmy.


Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.Synu, zniszczyłeś swoje i moje życie
Pani Hanna nie miała szczęścia w życiu. W rodzinnym domu panowała bieda, mąż okazał się alkoholikiem, który nie tylko przepijał wypłatę, ale też bił i wyzywał. Myślała, że syn będzie jej wsparciem. Stało się jednak inaczej. Dziś pani Hanna opiekuje się swoim niepełnosprawnym synem.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5