środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Podrobione potwierdzenie przelewu i fałszywa korespondencja z banku - to nowe metody oszustów na OLX

2020-02-06 10:33:34 (ost. akt: 2020-02-06 11:38:36)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Oferują kwotę wyższą niż ta za którą wystawiony jest przedmiot. Podrobionym potwierdzeniem przelewu próbują nakłonić sprzedawcę do wysyłki przedmiotu za granicę. Tak działają internetowi oszuści.

— Cześć Jestem zainteresowany twoim produktem, który zamieściłeś na OLX, czy nadal jest dostępny? Czy możliwa jest wysyłka od Wielkiej Brytanii — pyta za pomocą jednego z internetowych komunikatorów osoba rzekomo zainteresowana kupnem wystawionego na aukcji przedmiotu.

Oszust, podaje się za Anitę Sunny (imię i nazwisko jest tu ważne, ponieważ pojawia się w kilku kolejnych wątkach - oczywiście personalia są fałszywe).
W korespondencji ze sprzedającym Sunny pisze, że za przedmiot wystawiony za 1700 złotych zapłaci 2300! Prosi o zarezerwowanie przedmiotu.

— Obiecuję, że do 10 rano przekażę szczegóły bankowe jutro, to znaczy, jeśli bank jest czynny w weekend — pisze oszust, który faktycznie mieszka w Wielkiej Brytanii (pisownia oryginalna). — Potem w poniedziałek rano o 8, zanim pójdę do pracy, wyślę ci pieniądze. Proszę, proszę, wyjmijcie reklamę na OLX i rezerwację tylko dla mnie od teraz do poniedziałku rano. Do tego czasu baw się dobrze — brzmi dalsza część korespondencji. Oszust prosi o przesłanie numeru konta, oraz imienia i nazwiska, aby mógł dokonać wpłaty.

W poniedziałek rano, zgodnie z zapowiedzą, Anita idzie do banku. Na potwierdzenie przesyła zdjęcie kolejki do okienka. Pisze już z innego numeru. Tłumaczy to nienaładowaniem baterii w drugim telefonie.
— Cześć bracie, właśnie przybywam teraz do banku, aby wysłać pieniądze, a wkrótce napiszę ponownie — pisze do sprzedawcy.

Póki co, wszystko może wydawać się wiarygodne, może poza tym, że ktoś oferuje kwotę wyższą niż ta, za którą wystawiono przedmiot.
Po rzekomym wykonaniu przelewu, sprzedający otrzymuje wiadomość następującej treści [pisownia oryginalna]: "Właśnie wysłałem twoje pieniądze do banku teraz wszystko, co musisz zrobić, to iść i potwierdzić płatność, aby pieniądze mogły być na twoim koncie, ponieważ bank powiedział, że każdy (kupno i sprzedaż) międzynarodowy przelew musi być zabezpieczeniem i ochroną pieniądze są już przelew na twoje konto, ale nadal jest w toku przez bank w Anglii tutaj, więc wystarczy, że natychmiast przejdziesz i sprawdzisz swój adres e-mail, a po otrzymaniu płatności z mojego banku na twój adres e-mail, natychmiast go potwierdź, aby że pieniądze mogą być natychmiast udostępnione i wydane przez bank, więc sprawdź swój adres e-mail i folder skrzynki odbiorczej spamu na swoim adresie e-mail, daj mi znać, jeśli otrzymałeś potwierdzenie płatności z mojego banku? Czekam, jak to teraz sprawdzasz i do mnie wracasz."

Na adres mailowy sprzedawcy zostaje przesłana korespondencja pochodząca rzekomo z jednego z największych banków w Wielkiej Brytanii. Wystarczy jednak sprawdzić adres, z którego mail został wysłany, aby zorientować się, że ktoś chce nas zwyczajnie okraść. Mail został wysłany nie z domeny bankowej, a z gmail.com.

Treść maila nie pozostawia już złudzeń.
"Otrzymałeś przelew w wysokości 2300,00 PLN od Mr Sunny. Skontaktujemy się z Tobą w spawie przelewu, który Pan Sunny wykonał do Ciebie. Kwota 2300 zł została wpłacona na Twoje konto, jako zapłata za przedmiot wystawiony na aukcji i została zatwierdzona. Szczegóły płatności podano poniżej." [tu pojawia się podrobione potwierdzenie przelewu]
W dalszej części maila czytamy:
"Powyższa kwota została potrącona z konta Pana Sunny. Nie ma on prawa do wypłaty lub zwrotu pieniędzy. Środki zostaną przelane na Twoje konto natychmiast po potwierdzeniu wysyłki. Prześlij do nas numer listu przewozowego. Po zweryfikowaniu przesyłki pieniądze zostaną natychmiast przelane na Twoje konto. Nie przekazuj kupującemu numeru listu przewozowego, dopóki nie przelejemy pieniędzy na Twoje konto".

Osoba podająca się za Anitę Sunny po otrzymaniu informacji, że treść maila i korespondencja trafią na policję, zablokowała oba numery telefonów.

Przeszukując sieć w poszukiwaniu informacji na temat oszusta natrafiliśmy na kolejne osoby, które chciano oszukać w podobny sposób. Imię, nazwisko i mail oszusta był za każdym razem taki sam.

Tomasz WięcekPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ardo #2863275 | 37.248.*.* 6 lut 2020 13:23

  Jeleń ma róg to go stuk.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mikołaj #2863204 | 37.47.*.* 6 lut 2020 11:59

  Jakim trzeba być idiota żeby dać się nabrać na taki numer, ale najwidoczniej musieli się tacy znaleźć skoro stosują takie sztuczki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages