środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Nasi sołtysi w powiatowej czołówce. Trwa plebiscyt SuperSołtys 2020

2020-01-28 09:51:23 (ost. akt: 2020-01-28 12:57:24)
SuperSołtys

SuperSołtys

Trwa coroczny plebiscyt SuperSołtys organizowany przez Gazetę Olsztyńską. W czołówce rankingu powiatowego znaleźli się sołtysi z gminy Lubawa.

Dobry sołtys, to skarb. Wiedzą o tym mieszkańcy wsi i sołectw. I nową drogę wybuduje, i świetlicę zmodernizuje. Jak trzeba, to sam zakasze rękawy i da dobry przykład.

Sołtys to urząd z tradycją. Jego początki sięgają XII wieku. Dziś już sołtys nie jest sędzią, jak to było w średniowieczu, ale jego rola jest bardzo ważna. Od 1990 roku sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przed radę gminy. To sołtysi są liderami lokalnych społeczności i odpowiadają za wykorzystanie funduszu sołeckiego. Liczą się ze zdaniem mieszkańców, podpowiadają rozwiązania i walczą o lepszą przyszłość. Są urodzonymi społecznikami.

Co roku chcemy docenić najlepszych sołtysów w naszym regionie. Dlatego kolejny raz zorganizowaliśmy plebiscyt SuperSołtys 2020.

W rankingu powiatowym w pierwszej dziesiątce znalazło się czworo sołtysów z gminy Lubawa. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem SMS-ów.
Na drugim miejscu jest Judyta Wierzbicka z Rakowic (SMS o treści GI.SOL.47 na numer 7248).
Trzeci jest Piotr Kuczyński z Omula (SMS o treści GI.SOL.43 na numer 7248).
Na szóstej lokacie uplasowała się Agnieszka Deptuła z Rożentala (SMS o treści GI.SOL.48 na numer 7248).
Z kolei ósma jest Jolanta Dybich z Rumienicy (SMS o treści GI.SOL.49 na numer 7248).

Pełną listę sołtysów z miejscami znajdziecie poniżej. Głosować można do 2 marca. Koszt SMS-a to 2,46 zł (brutto).

Poza rankingiem powiatowym prowadzony jest także ranking wojewódzki.

W ubiegłym roku Tytuł SuperSołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymała Maria Nadolska, sołtys Boleszyna w gminie Grodziczno. Zwyciężczyni na czele wsi stoi już 32 lata. — Nie spodziewałam się w ogóle, że zdobędę taki tytuł! — nie kryła wzruszenia podczas odbioru statuetki. — Jestem wdzięczna swojej lokalnej społeczności, że na mnie głosowała. Jetem bardzo szczęśliwa, ale też zaskoczona wynikiem. Myślałam, że to będzie tylko zabawa. A to ruszyła cała lawina tych głosów i jest zwycięstwo!

Jak dziś Maria Nadolska wspomina ten dzień? — To był wielki sukces — mówi. — Zupełnie niespodziewany. Nie wiem, co zaważyło na tym, że wygrałam.
Cały 2019 rok obfitował w sukcesy i nowe inwestycje. — Udało się położyć polbruk koło sali świetlicowej i teraz jest pięknie. Bawiliśmy się też na festynie wielopokoleniowym. Obchodziliśmy Dzień Seniora — jego uczestnicy wychodzili z niego bardzo zadowoleni — wylicza nasza laureatka. — Wszystko to udało się sfinansować z funduszu sołeckiego.

Iwona Skwarko, sołtyska Klebarka Małego w gminie Purda zdobyła w ubiegłej edycji tytuł Srebrnego Sołtysa oraz tytuł SuperSołtysa powiatu olsztyńskiego. I choć od tego wydarzenia minął rok, swój sukces wspomina z sentymentem. — Pamiętam, jak byłam zaskoczona, że ten konkurs przybrał taką rangę, taki wymiar, tak wielką skalę — wspomina w rozmowie z nami. — Kiedy zwyciężyłam, miałam za sobą zaledwie 15 miesięcy urzędowania. A tu taki tytuł. Olbrzymia radość i zaskoczenie.

Co się wydarzyło od tego czasu? — Nasza wieś cały czas się rozbudowuje — nie kryje dumy Iwona Skwarko. — Działamy intensywnie. Długo czekaliśmy na rozbudowę dróg i wreszcie się udało. Tym projektem żyje cała wioska.

Czy nasza akcja to dobry pomysł na promocję funkcji sołtysa? Iwona Skwarko nie ma wątpliwości, że tak. — To wciąż niedoceniany urząd — opowiada. — A to przecież sołtys jest na pierwszym froncie, jeśli chodzi o kontakt z mieszkańcami. A przecież nie zawsze się da wszystkich zadowolić.

Nasza ubiegłoroczna laureatka zauważa, że nie każdy sprawdzi się w tej roli. – Trzeba być społecznikiem i chcieć przeznaczać swój czas prywatny na sprawy wsi —mówi. — Trzeba o prostu to czuć. Bycie sołtysem dla samego tytułu nie ma sensu. Nie tędy droga.

Jaki powinien być dobry sołtys? Zapytaliśmy o to Piotra Hauzera, który w ubiegłym roku zdobył tytuł Brązowego Sołtysa regionu. — Przede wszystkim spokojny, potrafiący słuchać. I taki, który jednocześnie potrafi wyciszyć społeczeństwo. Bo bywa ono wyrywne. Sołtys musi też umieć się porozumiewać z innymi, być człowiekiem komunikatywnym.

Poprzedni rok był bardzo owocny dla pana Piotra. — W Linowcu udało się postawić ogrodzenie na placu zabaw, jest też nowa droga. I statuetka Brązowego Sołtysa, która stoi w honorowym miejscu, na komodzie — uśmiecha się.
I choć jest dopiero po trzydziestce, ma doświadczenie i wiedzę, która pomaga mu jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Jak mówi, wiele nauczył się przy teściu, który wiele lat sprawował urząd sołtysa.

Aleksandra Tchórzewska/ tow


OTO SOŁTYSI Z POWIATU IŁAWSKIEGO
(gmina Iława, gmina Susz, gmina Zalewo, gmina Kisielic, gmina Lubawa)
GŁOSUJEMY!Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages