Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

100 lat niepodległości Ziemi Lubawskiej. Obchody w najbliższy weekend

2020-01-16 12:55:34 (ost. akt: 2020-01-16 15:09:18)
19 stycznia 1920 roku wojsko polskie witano także w Nowym Mieście Lubawskim

19 stycznia 1920 roku wojsko polskie witano także w Nowym Mieście Lubawskim

Autor zdjęcia: Archiwum rodzinne Zielińskich z Nowego Miasta

"A teraz poważnie wkracza na Rynek cały batalion wojska polskiego - II baon 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych, w niebieskich mundurach hallerowskich, w pełnym uzbrojeniu. Obszerny Rynek zalewie pomieścić może wojsko i tłumy rozentuzjazmowanego ludu".

Słowa, którymi rozpoczyna się ten tekst, to autentyczny opis wydarzeń sprzed stu lat, które miały miejsce na lubawskim Rynku. Autorem tych słów był Stanisław Wolski, pierwszy polski burmistrz wyzwolonej Lubawy.
19 stycznia będziemy świętować stulecie powrotu Lubawy do macierzy. Obchody zaplanowano jednak na cały weekend 17 - 19 stycznia.
W programie obchodów nie zabraknie przemarszu z grupą rekonstrukcyjną Błękitnej Armii generała Hallera, która w styczniu 1920 roku wkroczyła do Lidzbarka Welskiego, Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy zwiastując mieszkańcom niepodległość wynikającą z uprawomocnienia się zapisów traktatu wersalskiego.
Przed wiekiem o tej porze mieszkańcy Lubawy świętowali wolność. Na budynkach pojawiły się biało- czerwone flagi, a ówczesny burmistrz, 19 stycznia punktualnie o godzinie 15 powitał na lubawskim Rynku Strzelców Kresowych.
Jak podają źródła historyczne, w dbaniu o porządek podczas powitania żołnierzy w Lubawie pomagali członkowie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".
W głównym przemarszu z grupą rekonstrukcyjną weźmie udział szkolna młodzież, która będzie niosła 25- metrową flagę Polski, to tylko część z zaplanowanych wydarzeń. — Do udziału w przemarszu zachęcamy wszystkich mieszkańców — mówi Martyna Pryba z Urzędu Miasta. Na Rynku przedstawiona zostanie historia wydarzeń związanych z powrotem Ziemi Lubawskiej do macierzy z krótką inscenizacją przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej.
Organizatorzy miejskich obchodów zaznaczają, że uroczystości nie są powiązane z żadną partią polityczną i mają charakter miejski.
— Zachęcamy mieszkańców do odwiedzania grobów naszych lokalnych patriotów na cmentarzu parafialnym — mówi Martyna Pryba. — Warto też wyposażyć się w elementy patriotyczne, jak na przykład biało-czerwone flagi.
W sobotę (18 stycznia) w kościele farnym odbędzie się koncert "100 chórzystów na 100-lecie". To projekt zainicjowany przez lubawską Appasjonatę. W koncercie udział wezmą nie tylko profesjonalni chórzyści, ale też tak zwani "zwykli mieszkańcy". Początek koncertu zaplanowano na godzinę 19.
tow
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojcio123 #2850448 | 213.73.*.* 16 sty 2020 14:20

    "Lubawy zwiastując, mieszkańcom niepodległość" - ten przecinek to przez nieuwagę raczej :)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages