środa, 28 października 2020. Imieniny Narcyza, Serafina, Wioletty

Bez pieniędzy i póki co bez planu. Sytuacja w Motorze jest trudna

2019-12-28 10:36:40 (ost. akt: 2019-12-28 12:41:25)

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Motor Lubawa na koniec roku ma około 40 tysięcy złotych długu. W przyszłym roku dotacja z miasta ma być niższa o 50 tysięcy złotych. Niestety klub nie ma pomysłu na "znalezienie" brakujących środków.

W piątkowy wieczór w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie zarządu Motoru Lubawa z zawodnikami i kibicami. Przedstawiono na nim trudną sytuację klubu. Zabrakło jednak pomysłu, jak tę sytuację naprawić.

Okazało się, że problemem nie jest tylko przyszłoroczny brak dotacji z miasta na drużynę seniorów w kwocie 50 tysięcy złotych (o cięciach kasy na kluby ich działacze dowiedzieli się podczas spotkania z burmistrzem Maciejem Radtke na początku grudnia).
Motor już dzisiaj ma długi sięgające 40 tysięcy złotych i są to zobowiązania tegoroczne, miedzy innymi wobec trenerów. Z bilansu przedstawionego przez Krzysztofa Malinowskiego wynika, że klub potrzebuje rocznie około 300 tysięcy złotych na utrzymanie drużyny seniorów (wszelkie koszty, łącznie z transportem na mecze i wyżywieniem) oraz około 150 tysięcy złotych na drużyny młodzieżowe.
Ponad 150 tysięcy, to dotacja z miasta, z czego około 100 tysięcy, to kwota przeznaczona na szkolenie młodzieży.
Od sponsorów klub pozyskał w tym roku ponad 100 tysięcy złotych, a około 20 tysięcy wpłynęło do kasy Motoru ze sprzedaży karnetów.

Działacze zgodnie twierdzili, że bez pieniędzy z miejskiej kasy klub może zniknąć z piłkarskiej mapy kraju. I choć cały czas mówimy o cięciach pieniędzy na drużynę seniorską, to zarząd stoi na stanowisku, że nie ma możliwości prowadzenia tylko drużyn młodzieżowych. Możliwość gry w seniorskiej drużynie zawsze jest dodatkowym bodźcem dla młodzieży.
Niestety, mimo, że klub nie widzi możliwości funkcjonowania bez seniorów, to nie ma też perspektyw na "załatanie" dziury po cięciach ze strony samorządu. Choć prezes Marcin Banacki zapewnił, że trwają rozmowy z dwiema firmami. Wspomniano także, że burmistrz w imieniu klubu prowadził rozmowy z niektórymi przedsiębiorstwami działającymi na terenie Lubawy.

Podczas spotkania głos głównie zabierali działacze i radni opozycyjni (pozostali radni nie uczestniczyli w spotkaniu).
Radny Dariusz Kawka przypomniał, że klub Inicjatywa dla Lubawy złożył wniosek do przyszłorocznego budżetu o wsparcie drużyny seniorskiej kwotą 80 tysięcy złotych. Radny nie wyjaśnił jednak, skąd wziąć te pieniądze, bo jak powszechnie wiadomo, przyszłoroczny budżet - nie tylko w Lubawie - jest wyjątkowo napięty.
Na trudną sytuację miejskiej kasy składa się wiele czynników. Głównymi, które determinują braki w finansach, są decyzje rządu dotyczące podwyżek płac i zmniejszenia podatków. Chodzi między innymi o podwyższenie tak zwanej "najniższej krajowej" oraz podwyżki płac nauczycieli. Różnic wynikających z podwyżek rządzący nie wypłacą samorządom w subwencjach. Dla przykładu, w Lubawie subwencja oświatowa została obniżona o kilkadziesiąt tysięcy złotych, a koszty prowadzenia placówek oświatowych wzrosną o kilkaset tysięcy.

W tej sprawie głos zabrał radny Tomasz Gul, który z zawodu jest nauczycielem i pracuje w lubawskiej szkole podstawowej.
— Nauczyciele walczą o godną pensję — mówił. I zaznaczył, że warto, aby spotkanie odbyło się w w obecności burmistrza i pozostałych radnych.

Na piątkowe spotkanie zaproszono burmistrza Macieja Radtke i wszystkich radnych. Radtke w pisemnej odwiedzi wyjaśnił, że w podanym przez klub terminie nie może uczestniczyć w spotkaniu. Burmistrz jednocześnie zaproponował, aby zorganizować takie spotkanie 7 stycznia. Na zaproponowany termin przystał prezes Motoru, Marcin Banacki.

Działacze Motoru wielokrotnie podkreślali, że są jedynym klubem, któremu dotację obniżono o tak wysoką kwotę.
Trzeba tu jednak zaznaczyć, że spośród klubów działajacych na terenie Lubawy tylko Motor i Lubawa Kocha Biegać otrzymywały dotacje na sport seniorski.
Motor, jak wspomniano wyżej, otrzymywał 50 tysięcy, a LKB 15.
Dotacja na piłkę młodzieżową ma być, podobie jak w przypadku pozostałych dyscyplin, obniżona o kilka tysięcy złotych.
Dla przykładu Sokół Lubawa, którego zawodnicy odnoszą sukcesy na arenie ogólnopolskiej otrzymuje dotację na poziomie około 40 tysięcy złotych. W przyszłym roku będzie ona niższa o 5 tysięcy.
Podobnie wygląda sytuacja Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Lubawa.
W Centrum Sportów Walki Champion trenuje łącznie około 60 dzieci. Klub w 2019 roku otrzymał około 35 tysięcy złotych dotacji.
KS Constract, w którego szeregach, podobnie jak w Motorze, trenuje ponad setka dzieci i młodzieży w 2019 roku otrzymał dotację na sport młodzieżowy w wysokości 20 tysięcy złotych.

Sytuacja MLKS-u jest skomplikowana i póki co nie widać światełka w tunelu, choć Marek Olejniczak stwierdził podczas spotkania, że zarząd zrobi wszystko, aby klub mógł nadal funkcjonować.
Klubowi potrzebna jest strategia marketingowa. O niej niestety nie padło ani słowo podczas spotkania z kibicami.

tow

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zainteresowany #2840989 | 178.213.*.* 29 gru 2019 12:15

  A może warto porozmawiać o sezonie, w którym motor grał w II lidze. Nie wygraliśmy żadnego meczu, jak się nie mylę to dwa mecze zremisowaliśmy. Czy ktoś miał pretensje za zmarnowane pieniądze za bardzo niekompetentne zarządzanie drużyną?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Irek #2840969 | 94.254.*.* 29 gru 2019 11:08

  A może by tak ,,obiektywny,, redaktor naczelny tej ,,obiektywnej,, gazety z uwagi na dobro społeczne i szeroko rozumianą odpowiedzialność obywatelska przeprowadził dziennikarskie śledztwo co się dzieje w jednostkach podległych Urzędowi Miasta Lubawa, jak są wydawane publiczne pieniążki, kogo się zatrudnia w miejsce zwalnianych osób np. w takim Osirze , ile kosztowały te wszystkie przedwyborcze inwestycje typu ,,szubienice,, , ,,czopki,, i tym podobne. Czekam z niecierpliwością aby Pan redaktor wzniósł się ponad podziałami i udowodnił wreszcie że nie stoi tylko po jednej stronie barykady.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wujek królika #2840901 | 185.135.*.* 28 gru 2019 23:06

  Bardzo mnie cieszy,że nowy redaktor naczelny jest tak bardzo zainteresowany problemami miasta . Pan jako były piłkarz z pewnością boleje nad słabą kondycją finansową klubu. Oczekuję obiektywnej oceny i zainteresowania tematem kilkunastoletniego umorzenia zaległości podatkowej przez burmistrzów Standary i Radtke parafii rzymskokatolickiej św. Anny ze względu na ważny interes podatnika. Przez kilkanaście lat umarzania podatku wystarczyłoby funduszy na kluby w Lubawie. Nie liczę , ile pieniędzy miasto przeznaczyło na prywatny szpital w Lubawie prowadzony przez siostry i ostatnio w tym roku kolejna transza 140 tys. dla parafii w Farze. Oczekujemy na rzetelną informację .

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ogryzek #2840826 | 188.147.*.* 28 gru 2019 19:12

   Za blisko 8 mil które poszło z miasta na budowę "zamku" można by dotować Motor na kolejne 160lat. Fajnie co?

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kibic #2840769 | 37.47.*.* 28 gru 2019 18:35

    Redaktorek zapomniał napisać, że jest jeszcze Akademia, która tez dostaje dostaje a występuje jako Motor. A założyciel przepisał syna do Iławy, bo tam lepiej szkołą...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (26)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages