środa, 22 stycznia 2020. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Lubawa bezpiecznym sercem powiatu. Pierwszy ogólnodostępny defibrylator zawisł przy niepublicznych przedszkolach

2019-09-19 09:52:14 (ost. akt: 2019-09-19 10:52:15)
Początek roku szkolnego był okazją do oficjalnego przekazania i otwarcia defibrylatora AED

Początek roku szkolnego był okazją do oficjalnego przekazania i otwarcia defibrylatora AED

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Ogólnodostępny defibrylator AED zawisł w Lubawie przy przedszkolach niepublicznych Smerfolandia i Bajkolandia. To pierwsze tego typu urządzenie w województwie.

Rozpoczęcie roku szkolnego i przedszkolnego było okazją do oficjalnego oddania do użytku ogólnodostępnego defibrylatora AED. To pierwsze tego typu urządzenie w powiecie, które jest ogólnodostępne. Celowo zainstalowano je na zewnątrz budynku przedszkoli Smerfolandia i Bajkolandia, aby było dostępne nawet po godzinach pracy placówek.
Defibrylator AED to wysoce specjalistyczne, w pełni zautomatyzowane i niezawodne urządzenie, które za pomocą poleceń wizualnych i głosowych poprowadzi osoby z niego korzystające przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w przypadku zatrzymania krążenia. Urządzenie ma wbudowany moduł EKG, dzięki któremu może "ocenić", czy niezbędna jest defibrylacja.
— To bardzo ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców — mówił Grzegorz Kowalkowski. — Defibrylator, który obsługiwać potrafią nawet sześciolatki jest ogólnodostępny i jeżeli tylko będzie taka potrzeba, to można będzie z niego skorzystać — tłumaczył Kowalkowski.
— Życzę wam, aby jednak nie było potrzeby używania go nigdy — mówił obecny na inauguracji roku szkolnego starosta iławski, Bartosz Bielawski.
Zebrani w przedszkolu goście oraz dzieci i rodzice mogli na miejscu wziąć udział w szkoleniu z obsługi defibrylatora. Pokaz odbywał się pod okiem zawodowych strażaków, a obsługi urządzenia uczyły kilkuletnie dzieci.
— Taki defibrylator może obsłużyć nawet sześciolatek — mówił jeden z obecnych strażaków.

W uroczystościach wzięła udział między innymi przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego Bernadeta Hordejuk, która zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że lubawski defibrylator jest na pewno jedynym tego typu ogólnodostępnym urządzeniem w województwie, które zainstalowano na niepublicznej placówce.
— Prawdopodobnie Bajkolandia i Smerfolandia są też jedynymi przedszkolami w Polsce, które mają ogólnodostępny defibrylator — mówi Bernadeta Hordejuk. — Jestem pod ogromnym wrażeniem inwestycji oraz przedszkoli — mówi przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko - mazurskiego.
— Defibrylator znajduje się w jednej z najbardziej strategicznych i uczęszczanych przez mieszkańców części miasta. Mam nadzieję, że ten symboliczny, pierwszy w Lubawie ogólnodostępny defibrylator, efekt typowo oddolnej inicjatywy społecznej, będzie inspiracją dla innych i niebawem tego typu urządzenia będą pojawiały się także w innych punktach miasta i powiatu — mówi Hordejuk. — Tego typu inicjatywy są potrzebne i niezbędne. I nawet jeśli defibrylator nigdy nie zostanie użyty, czego życzę, to dzięki takim urządzeniom mieszkańcy mogą czuć się bardziej bezpieczni — wyjaśnia Bernadeta Hordejuk.


http://m.wm.pl/2019/09/orig/b-hordejuk-578264.jpg
Prawdopodobnie Bajkolandia i Smerfolandia są jedynymi przedszkolami w Polsce, które mają ogólnodostępny defibrylator — mówiła podczas uroczystości Bernadeta Hordejuk


Bezpieczne Serce Powiatu to projekt realizowany przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich WML III, przy współpracy z grupą nieformalną AED Projekt, pod przewodnictwem pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia, Eweliny Kowalkowskiej.

Zadanie polega na przeprowadzeniu cyklu instruktaży, podczas których uczestnicy zdobywają wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętności wykorzystania i obsługi defibrylatora AED w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Koszt samego defibrylatora to prawie siedem i pół tysiąca złotych, z czego 67% to środki zewnętrzne.

Tomasz Więcek
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nowy #2793393 | 109.95.*.* 19 wrz 2019 15:59

    A co z tym panem co był w przedszkolu i chciał zgwałcić.?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages