Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Po raz pierwszy z aplikacją mobilną ruszyła piesza pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

2019-08-01 12:46:50 (ost. akt: 2019-08-01 12:56:06)
Pielgrzymów odprowadzały tłumy mieszkańców

Pielgrzymów odprowadzały tłumy mieszkańców

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Dzisiaj (czwartek, 1.08) około południa wyruszyła kolejna już piesza pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę. Pątników żegnały dziesiątki mieszkańców. Po raz pierwszy pielgrzymi mają do dyspozycji dedykowaną im mobilną aplikację.

Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej wyruszyła 1 sierpnia na Jasną Górę. Setki pielgrzymów do rogatek miasta były odprowadzane przez tłumy mieszkańców Lubawy. Po raz pierwszy na przeciw pielgrzymom wychodzą mobilne technologie.

- Aplikacja Bonafide to narzędzie, dzięki któremu wszyscy pielgrzymi, zarówno idący oraz duchowo wspierający mogą zjednoczyć się w trakcie trwania pielgrzymki, otrzymywać informację na bieżąco od organizatorów, a także dzielić się swoimi wrażeniami – wyjaśnia prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.
Aplikacja pełni rolę niezbędnika każdego pielgrzyma. Nie tylko pokaże trasę wędrówki lubawskiej pielgrzymki z zaznaczeniem baz noclegowych, postojów, punktów żywieniowych czy medycznych, ale również zawiera zbiór modlitw, pieśni oraz czytań, dzięki czemu każdy uczestnik będzie doświadczał wspólnoty ze wszystkimi pielgrzymami. Każdy użytkownik będzie miał również możliwość tworzenia osobistej Kroniki, która opisuje trwającą lub odbytą pielgrzymkę.
– Aplikacja łączy ludzi przede wszystkim na płaszczyźnie informacji, gdzie, kto pielgrzymuje, co się dzieje w poszczególnych dniach na pielgrzymkach – mówi ks. bp. Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w Konferencji Episkopatu Polski. I dodaje, że dzięki Bonafide udaje się scalać to, co do tej pory było rozproszone w internecie, m.in. na Twitterze czy Facebooku. – W jednym miejscu, w jednej aplikacji jest dostęp do przeróżnych informacji z życia Kościoła. Bonafide tworzy też taką digitalną, cyfrową, wirtualną wspólnotę – podkreśla duchowny.

Aplikacja Bonafide (z łac. w dobrej wierze) – Polska Pielgrzymuje pilotażowo wystartowała w ubiegłym roku. Wykorzystywało ją wówczas testowo 5 diecezjalnych sierpniowych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W tym roku twórcy aplikacji rozszerzyli ją o nowe funkcjonalności tak, by do projektu dołączyło jak najwięcej diecezji i parafii z całej Polski oraz aby skorzystać z niej mogło, jak najwięcej pielgrzymów. Cyfrowa Polska – inicjator projektu – pracuje wspólnie z polskim Episkopatem nad rozszerzaniem funkcjonalności aplikacji Bonafide – np. o mobilny różaniec, listę najbliższych mszy czy mapę sanktuariów – by była ona narzędziem używanym nie tylko podczas pielgrzymek, ale przez cały rok. W czerwcu br. była ona wykorzystana podczas Spotkania Młodych Lednica 2000 na Polach Lednickich. Aplikacja jest bezpłatna i nie zawiera reklam. Można ją pobrać na urządzenia z system Android ze sklepu Google Play.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Js #2770844 | 5.173.*.* 1 sie 2019 17:18

    Nie ma w tym miescie Strazaka zeby syrene wlaczyl 1 sierpnia, w rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego? Wstyd

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages