Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Obserwatorium w Truszczynach zaprasza na nocne obserwacje

2019-07-10 13:10:00 (ost. akt: 2019-07-10 13:15:52)
Robert Szaj zaprasza do obserwatorium w Truszczynach, gdzie niebo będziemy mieli, jak na dłoni

Robert Szaj zaprasza do obserwatorium w Truszczynach, gdzie niebo będziemy mieli, jak na dłoni

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Przed nami kilka ciekawych wydarzeń na naszym niebie, a będzie je można obejrzeć z "bliska" w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach, do którego zaprasza Robert Szaj.

Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach od wielu już lat przygotowuje cykl imprez związanych z wydarzeniami widocznymi na letnim niebie. Nie inaczej jest w tym roku, a prowadzący tę instytucję Robert Szaj, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus, zaprasza na trzy godne uwagi pokazy. Pierwszym z nich będzie Noc Zaćmienia Księżyca, która przypada we wtorek, 16. lipca. Poza wykładami, spotkaniami z astronomami i seansami w planetarium, będzie możliwość zbudowania własnego modelu rakiety.
— Zanim na niebie pojawi się księżyc, uczestnicy spotkania będą mogli przez potężne teleskopy podziwiać najpierw naszą dzienną gwiazdę, czyli Słońce, a po jego zachodzie również Jowisza i Saturna — zapowiada Robert Szaj.
Kolejne tak dobrze widoczne częściowe zaćmienie Księżyca będzie można obserwować na polskim niebie dopiero 16. maja 2022 roku, a całkowite zaćmienie będzie 7. września 2025 r.

Na kolejną okazję do wizyty w Truszczynach nie trzeba będzie długo czekać, ponieważ już w sobotę, 20. lipca, odbędzie się Noc Księżyca. Nie będzie się to wiązało z żadnym wydarzeniem na naszym niebie, a będzie miało wymiar historyczny, bowiem dokładnie 50. lat temu miało miejsce pierwsze załogowe lądowanie na naszym naturalnym satelicie. To właśnie wtedy amerykański astronauta Neil Armstrong stawiając stopę na Srebrnym Globie wypowiedział słynne słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".
— Pragniemy tego dnia przypomnieć tamte dni, a także przedstawić najnowsze plany eksploracji Srebrnego Globu — mówi prezes fundacji. — Po wschodzie Księżyca będziemy mogli przyjrzeć mu się z bliska przy użyciu naszych teleskopów — dodaje.

Na kolejne "kosmiczne" wydarzenie trzeba będzie poczekać do połowy sierpnia, kiedy to zaplanowano Noc Perseidów. "Spadające gwiazdy" najlepiej oglądać z dala od blasku świateł, co w miastach jest dość trudnym wyzwaniem i właśnie dlatego od kilku lat taką możliwość stwarza nam obserwatorium w Truszczynach.
— Perseidy to rój meteorytów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują właśnie na noc z 12/13 sierpnia i średnio na godzinę będzie można wówczas zobaczyć niemal 100 "spadających gwiazd" — opowiada Robert Szaj.
Dodajmy na zakończenie, że nazwa Perseidy pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteoryty zdają się "wylatywać".
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages