Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Jest petycja w sprawie pozbawienia biskupa Suskiego honorowego obywatelstwa

2019-05-24 08:28:00 (ost. akt: 2019-05-24 13:19:05)
Biskup Andrzej Suski pojawiał się miedzy innymi na nabożeństwach w sanktuarium w Lipach pod Lubawą

Biskup Andrzej Suski pojawiał się miedzy innymi na nabożeństwach w sanktuarium w Lipach pod Lubawą

Autor zdjęcia: Archiwum GL

Biskup Andrzej Suski jest honorowym obywatelem województwa kujawsko - pomorskiego oraz kilku miast, w tym Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. W internecie dostępna jest petycja o odebranie Suskiemu honorowów. Pismo ma trafić także od naszych samorządowców.

Nie milkną echa głośnego filmu Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", obnażającego skalę pedofilii w Kościele katolickim. Pokłosiem dokumentu jest dostępna w internecie petycja, dotycząca pozbawiania biskupa Andrzeja Suskiego honorowego obywatelstwa regionu i kilku miast. Wśród nich są między innymi Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie.
Andrzej Suski od wielu lat oskarżany jest przez niektóre osoby i środowiska o tuszowanie i ukrywanie kościelnej pedofilii oraz o obronę księży pedofilów. Portal onet.pl na potwierdzenie formułowanych wobec Suskiego zarzutów przytacza rozmowę z przedsiębiorcą z okolic Nowego Miasta Lubawskiego, który od 9. roku życia był molestowany przez księdza. Sprawą molestowanego ministranta zajmowała komisja kościelna równolegle z organami państwowymi. Oskarżony ksiądz przez kurię toruńską został oczyszczony z wszelkich zarzutów, z kolei Sąd Najwyższy skazał go na ponad dwa lata więzienia.
Petycja o pozbawienie biskupa Suskiego honorowego obywatelstwa województwa kujawsko - pomorskiego oraz kilku miast, w tym Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego znajduje się w Internecie.

Oto jej pełna treść:
"Petycja o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tytułów Honorowego Obywatela miast Torunia, Lubawy, Chełmży, Nowego Miasta Lubawskiego, Jabłonowa Pomorskiego oraz tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Osoba, która chroni pedofilów, nie współpracuje z organami ścigania i doprowadza do kolejnych zbrodni dokonywanych na niewinnych dzieciach nie zasługuje na zaszczytny tytuł Honorowego żadnego miasta czy województwa. Honor nakazuje postępować etycznie, chronić ofiary i pomagać im. Honorowy Obywatel miasta ma być jego wizytówką, zasłużonym mieszkańcem czy gościem. Ma przynosić chlubę, a nie być powodem do wstydu.
Toruński biskup Andrzej Suski, obecnie biskup senior, przez kilka lat wiedział o pedofilskich czynach księży Pawła K., Andrzeja S i Jarosława P. dopuszczających się przestępstw seksualnych na małoletnich. Pozostawał jednak głuchy na głosy ofiar, a ich oprawców, księży-pedofili, chronił, przenosząc z parafii do parafii, często w porozumieniu z innymi hierarchami kościelnymi.
Informacje te można znaleźć w opublikowanym niedawno filmie „Tylko nie mów nikomu”, raporcie Fundacji Nie Lękajcie się, jak i wielu materiałach prasowych pojawiających się na przestrzeni lat. Jedna z ofiar zignorowanych przez księdza biskupa próbowała popełnić samobójstwo, historię tę opowiada wyżej wspomniany film. Dodatkowo biskup Suski do tej pory unika wykonania prawomocnego postanowienia sądu i wypłacenia odszkodowania jednej z ofiar.
Wyżej wymienione, haniebne przykłady pokazują, że biskup Andrzej Suski nie spełnia wymogu tytułu Honorowego Obywatela, który powinien być ogromnym autorytetem moralnym. Jako mieszkańcy wymienionych miast i województwa czujemy wstyd, że osoba pomagająca przestępcom, którzy krzywdzili dzieci nosi ten tytuł. Dlatego domagamy się pozbawienia księdza biskupa Andrzeja Suskiego wszystkich tytułów i honorów.
" [pisownia oryginalna]

Biskup Suski odpowiada na zarzuty oficjalnym oświadczeniem, podpisanym przez rzecznika kurii, księdza Pawła Borowskiego.

"Na czas postępowania wyjaśniającego obydwaj duchowni zostali pozbawieni swoich stanowisk duszpasterskich. Trybunał diecezjalny przeprowadził postępowania wyjaśniające, a dokumentacja została przesłana do Stolicy Apostolskiej. Ofiary przestępstw zostały pouczone o ich prawie do zgłoszenia sprawy w prokuraturze państwowej. W rezultacie tych działań jeden z duchownych został wydalony ze stanu duchownego dekretem potwierdzonym przez Stolicę Apostolską, drugi został suspendowany po prawomocnym wyroku sądowym, czyli nałożono na niego karę zakazującą wykonywania jakichkolwiek czynności kapłańskich" - informuje Borowski.

Zapytaliśmy lubawskich i nowomiejskich samorządowców, co sądzą o petycji, która ma finalnie także do nich trafić.
— Oficjalnie nie wpłynęło do urzędu żadne pismo w tej sprawie — mówi burmistrz Lubawy, Maciej Radtke. — Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lubawy nadają radni stosowną uchwałą.
Jan Sarnowski, przewodniczący Rady Miejskiej podkreśla że nie ma póki co żadnego pisma w tej sprawie. — Na razie nikt się z nami nie kontaktował — mówi Sarnowski. — Nie ma żadnego oficjalnego pisma. Jeżeli takie się pojawi, to rada zajmie się tą sprawą.

— Pojawiły się głosy dotyczące petycji, ale żaden wniosek do urzędu nie wpłynął — mówi Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego. — Honorowe obywatelstwo miasta nadaje i odbiera rada miasta, nie burmistrz — kończy Blank.
— Była dyskusja na ten temat w kuluarach — mówi Andrzej Nadolski, przewodniczący rady miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim. — Jest to smutna i bolesna sprawa i jeżeli potwierdzą się zarzuty wobec biskupa, to podejmiemy rada podejmie opowiednie kroki. Na razie czkamy na rozwój sytuacji — wyjaśnił przewodniczący.

Biskup Suski został honorowym obywatelem Lubawy w 1998 roku, a Nowego Miasta Lubawskiego w 2013.

Tomasz Więcek
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie chodzi o Suskiego #2737580 | 95.90.*.* 24 maj 2019 14:00

  Chodzi o Kościół mądry, silny duchowo, przewidywalny i przewidujący, silny wiarą księży i wiernych, wybiegający myślą o tysiąc lat... i niestety nie widzę nikogo takiego oprócz Jana Pawła II, który już nie żyje, żadnych mężów stanu typu Hlondów, czy Wyszyńskich. Problemem Kościoła jest brak przemyślanej selekcji. Są narzędzia psychologiczne do badań kandydatów, ale nikt z nich nie korzysta. Księża to szczególne osoby, które powinny się charakteryzować empatią, dobrocią i mądrością. Miałem szczęście, że takie osoby w Kościele spotykałem, ale czytając teraz o pedofilii, homolobby, zmaterializowniu księży i tym, że nikt z najwyższej hierarchii nie reagował na to w sposób systemowy stawia pytanie, czy Kościół jest w stanie wyjść z tego kryzysu. I ... wątpię w to, bo Ci najlepsi, najuczciwsi są zazwyczaj cisi i pochowani gdzieś w małych kościółkach. To w nich może być przyszłość pod jednym warunkiem, że zechcą działać, zechcą zerwać tą sieć stworzoną przez najcwańszych i najbardziej krzykliwych. Biskup Suski powinien był zareagować to prawda, ale co z "zasługami pedofilskimi" celebrytów, bo tam jest najwięcej tych specjalnych zainteresowań, ich też należy rozliczyć - jak wszystkich, to wszystkich. I pytanie do Gazety Olsztyńskiej. Dlaczego o księżach i religii można pisać do woli, a pod innymi artykułami np. o nauczycielach jest cenzura. Czy to uczciwe? Bo przecież pisząc o Biskupie dążycie do sprawiedliwości i uczciwości, czyż nie tak? A co nauczyciele stanowią podobnie do sędziów specjalną kastę? Tamtych kopać można, ale tych nie bo to nasi!

  Ocena komentarza: warty uwagi (32) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Piotr #2737562 | 212.160.*.* 24 maj 2019 13:28

   rzecznik kurii piep..y głupoty - obowiązkiem biskupa (kurii) jest i było poinformowanie państwowych organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xxx #2737561 | 83.18.*.* 24 maj 2019 13:25

   I tak trzymać zlikwidować tę sektę. darmozjady żyją na nasz koszt.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. fff #2737555 | 188.147.*.* 24 maj 2019 13:16

    No i bardzo dobrze!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Wieje nudą #2737553 | 165.225.*.* 24 maj 2019 13:12

    uuuuaaaa.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (17)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages