Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Specjalna komisja kościelna zbada sprawę księdza z Lubawy

2019-05-20 13:01:38 (ost. akt: 2019-05-20 13:06:51)
Ksiądz Dariusz Olejniczak mimo obowiązującego zakazu sądu odprawiał rekolekcje

Ksiądz Dariusz Olejniczak mimo obowiązującego zakazu sądu odprawiał rekolekcje

Autor zdjęcia: Kadr z filmu/ YouTube

Kardynał Kazimierz Nycz polecił zbadanie zgodności z prawem państwowym i kościelnym procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka.

Dariusz Olejniczak to pochodzący z Lubawy duchowny, który stał się jednym z negatywnych bohaterów filmu Tomasza Sekielskiego. Skazany za pedofilię ksiądz, po emisji filmu złożył na ręce papieża Franciszka prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego. Prośbę umotywował złamaniem zakazu sądowego. Wbrew niemu, podejmował bowiem działalność związaną z pracą z dziećmi i młodzieżą, ukrywając ten fakt przed ustanowionym przez władze kościelne kuratorem...— Odchodząc wyraził skruchę i zapewnił, że będzie w pełni współpracował z organami państwowymi — czytamy w wydanym 13 maja oświadczeniu rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawskiej.
Ksiądz Dariusz Olejniczak w 2012 roku został skazany na dwa lata więzienia. Sąd wydał wobec niego także zakaz pracy z dziećmi. Mimo tego zakazu ksiądz jeździł do parafiach w całym kraju, aby prowadzić w nich rekolekcje.
Bywał też w Lubawie. Zdarzało się, że odprawiał msze w kościele farnym. — Nie mam na ten temat nic do powiedzenia — powiedział nam proboszcz Mieczysław Rozmarynowicz. — Ksiądz przyjeżdżał do rodziny. Kiedy mógł to odprawiał msze — dodał. Zapytany, czy nie widział problemu w tym, że ksiądz skazany za pedofilię prowadzi msze, w których uczestniczą dzieci oznajmił, że nie widział wyroku na piśmie.
Teraz okazało się, że sprawa będzie mieć ciąg dalszy. — Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołał zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka... Zasadniczym celem podjętej pracy zespołu jest troska o ochronę dzieci i młodzieży — czytamy w wydanym w sobotę oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. Zespół rozpocznie pracę w poniedziałek. Wyniki prac metropolita warszawski przedstawi odpowiednim władzom kościelnym.
Przypomnijmy, że prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak odniósł się niedawno do problemu odpowiedzialności hierarchów za lekceważenie problemu pedofilii. — Nie mam wątpliwości, że trzeba przyjrzeć się odpowiedzialności hierarchów w poszczególnych przypadkach pokazanych w filmie, ale wymaga to gruntownego zbadania — powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

red.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wierny #2736363 | 195.164.*.* 22 maj 2019 11:18

  Specjalna komisja kościelna wezwie księdza proboszcza do Warszawy i wtedy......

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. klawisz #2735807 | 89.230.*.* 21 maj 2019 13:59

  A może abp Nycz powie po co kilkanaście razy odwiedzał ks.Olejniczaka jak ten odsiadywał wyrok w zakładzie karnym w Iławie? Może ksiądz kogoś wyżej kryje?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages