Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podatek od komunii

2019-05-16 08:50:00 (ost. akt: 2019-05-16 08:54:53)
Wartość prezentów komunijnych to często kilka tysięcy złotych

Wartość prezentów komunijnych to często kilka tysięcy złotych

Autor zdjęcia: Archiwum/mika

Drogie prezenty komunijne mogą być przyczyną problemów. Jak informują przedstawiciele fiskusa, darowizny powyżej pewnych wartości powinno się zgłaszać do urzędu skarbowego i płacić od nich podatek. Sprawdzamy o jakie kwoty chodzi.

Ministerstwo Finansów potwierdza, że w zależności od wysokości darowizny jej otrzymanie może wiązać się obowiązkiem podatkowym. "Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" - zaznacza MF.

W przypadku prezentów, na przykład komunijnych, także mówimy o darowiznach. Należy przy tym pamiętać, że ich wartość sumuje się z pięciu ostatnich lat (chodzi o darowizny od tej samej osoby). Zgodnie zobowiązującymi przepisami, do takich darowizn należy wliczać wszelkie prezenty: urodzinowe, ślubne, komunijne. Jeżeli zatem w ciągu pięciu lat suma wartości prezentów przekroczy określone przez MF progi, to należy ten fakt zgłosić do US i opłacić od darowizn podatek.

Ministerstwo Finansów informuje również, że jeżeli wartość prezentu (po zsumowaniu z pięciu lat) od tej samej osoby nie przekracza 9637 złotych, to nie ma obowiązku zgłaszania go. Ten limit obowiązuje dla prezentów od osób najbliżej spokrewnionych z obdarowanym.

Kolejny limit to 7276 złotych i ten dotyczy dalszej rodziny. Natomiast limit dla prezentów/ darowizn od osób niespokrewnionych to 4902 złote.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów informują jednocześnie, że w tracie czynności sprawdzających w urzędzie skarbowym może nastąpić tak zwana weryfikacja wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Często nieprawidłowości wychodzą na jaw w podczas weryfikowania źródeł pochodzenia składników majątku.

Eksperci podkreślają, że należy pamiętać, że darowizny od jednej osoby sumują się na przestrzeni pięciu lat, a sporo nieprawidłowości udało się ujawnić także dzięki wnikliwemu śledzeniu portali społecznościowych...
red.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pawcio #2733424 | 5.173.*.* 17 maj 2019 02:40

  Spokojnie to jeszcze ostatnie podrygi PO którymi manipulują Niemcy. Nikt tego nie kontroluje wasze prezenty są.bezpieczne Xd. No chyba że ktoś komuś 100 tyś daje no to wtedy proszę się bać

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztynianka #2733384 | 88.156.*.* 16 maj 2019 22:01

  Podatek od prezentów? To to jest juz głupota

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages