Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Sekielski komentuje dla naszego portalu: Ksiądz z wyrokiem za pedofilię jeździ i robi co chce

2019-05-13 13:01:29 (ost. akt: 2019-05-13 13:15:26)

Autor zdjęcia: Archiwum autorów filmu

Po emisji filmu "Tyko nie mów nikomu", opowiadającego o pedofilii w Kościele, pochodzący z Lubawy ksiądz Dariusz Olejniczak rezygnuje za stanu kapłańskiego. Sytuację dla naszego portalu komentuje Marek Sekielski, współautor głośnego dokumentu.

Przypomnijmy, w filmie "Tylko nie mów nikomu" braci Tomasza i Marka Sekielskich pojawił się wątek skazanego za pedofilię, pochodzącego z Lubawy księdza Dariusza Olejniczaka - piszemy o tym tutaj.

Duchowny w 2012 roku został skazany na dwa lata więzienia, orzeczono wobec niego także dożywotni zakaz pracy z dziećmi.
W 2018 roku Olejniczak prowadził rekolekcje w jednej z malborskich parafii. Często bywał też w Lubawie, gdzie również odprawiał msze, w których udział brały dzieci.
Dzisiaj rano (poniedziałek, 13 maja) rzecznik Archidiecezji Warszawskiej, Przemysław Śliwiński wydał oświadczenie, w którym informuje, że ksiądz Dariusz Olejniczak rezygnuje ze stanu kapłańskiego i rozpocznie życie świeckie.

O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Marka Sekielskiego, współautora głośnego dokumentu.

— Uważam, że ksiądz Dariusz Olejniczak postąpił słusznie. Nie wiem, dlaczego uczynił to dopiero po emisji filmu. Nie chcę tego oceniać. Od co najmniej pięciu miesięcy wiedział, że ten materiał powstaje. Zresztą w filmie jest pokazane, jak szybko w tym środowisku przekazywane są informacje. Martwi mnie jednak coś zupełnie innego, niż to, że Olejniczak dopiero teraz rezygnuje ze stanu kapłańskiego. Przecież po wyroku sądu i po odbyciu kary mógł dalej pełnić posługę, tylko nie mógł kontaktować się z dziećmi. Co robili jego przełożeni. Dlaczego nikt nie interweniował, kiedy Dariusz Olejniczak jeździł na rekolekcje? — komentuje dla naszego portalu Marek Sekielski.

Od rzecznika Archidiecezji Warszawskiej, Przemysława Śliwińskiego dowiedzieliśmy się, że Dariuszowi Olejniczakowi, po odbyciu kary więzienia przydzielono kuratora.
— Jego pierwszym obowiązkiem było powiadomienie kuratora — mówi Śliwiński. Rzecznik dodaje również, że proboszczowie zapraszając księży na rekolekcje nie mają możliwości sprawdzenia ich przeszłości. Z tą opinią nie zgadza się Marek Sekielski.

— W filmie widać, jak kobieta pracująca w Kurii Warszawskiej mówi, że nie jest możliwym, aby ksiądz Olejniczak pojechał na rekolekcje bez wiedzy i zgody przełożonych. Osoby świeckie pracujące z młodzieżą są sprawdzane pod kątem karalności, a ksiądz z wyrokiem za pedofilię może jeździć gdzie chce i robić co mu się podoba — dodaje Sekielski.

Tomasz Więcek

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (67) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wania #2732760 | 72.229.*.* 15 maj 2019 16:19

  Dzis kazdy huj z iphonem i po byle jakim kursie filmowym moze zrobic film i wrzucic na youtuba i zarobic pieniadze jak sie da, wsrod rabinow ten problem jest taki sam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jaszczan #2732042 | 83.9.*.* 14 maj 2019 13:06

  Dlaczego gazeta usuwa moje wpisy.Cenzura odżyła?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kali wyjaśniać ciemnemu ludowi #2732035 | 46.78.*.* 14 maj 2019 12:54

  KALI wyjaśnić, bo nie wszyscy rozumieć : jak ksiądz macać dzieci to żle, ale jak Trzaskowski macać dzieci to dobzie....Trzaskowski podarował prawne umocowanie w czynnościach seksualnych z dziećmi. Teraz zboki pod przykrywką edukacji będą mogły wchodzić w kontakt seksualny z dziećmi.......... http://www.fronda.pl /a/jak-powstrzymac-pedofila,123626.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sami swoi towarzysze #2732027 | 46.78.*.* 14 maj 2019 12:47

  Sekielski przyznał, że bohaterowie jego filmu byli w przeszłości zarejestrowani jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa- CZYLI LEWACKIE SZUJE wsadzone do KK na przeszpiegi. O tym fakcie... nie wspomina jednak w swoim filmie. – Zarówno ksiądz Jan A., który wykorzystywał jedną z bohaterek naszego filmu, jak ks. Cybula oraz ks. M., kustosz z Lichenia, byli zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB – podał dziennikarz.................http://dakow ski.pl/index.php?option=com_content&task =view&id=25385&Itemid=46

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. skrzywdzona za komuny z Lubawy #2731989 | 83.28.*.* 14 maj 2019 12:25

  Ci co piszą o LGBT, mają rację- Lewactwo-Liberalne chce wykorzystać sytuację pedofilii, I wcisnąć LGBT(lesbijka,gej,biseksualista,transsek sualista) do szkół,żeby dzieci uczyć od małego ZBOCZENIA. Kategorycznie jestem przeciwna!,gdyż jako 7-letnia dziewczynka,byłam już napastowana przez pedofila świeckiego za komuny,aż do ósmej klasy. Ten pedofil czekał w miejscu,gdzie nie było budynków,jak wracałam ze szkoły,szłam lub jechałam rowerem składakiem z nabożeństwa majowego,różańca czy rekolekcji. Kazał na siebie patrzeć, dotykać tam gdzie nie trzeba itd. Jak wyrwał rower,to uciekłam polem,to się powtarzało.. Na szczęście miałam starszą siostrę,kuzynkę i rodziców bardzo religijnych,którzy dobrze tłumaczyli – Nie popadłam w depresję, jestem jeszcze bliżej BOGA, przez to straszne doświadczenie. Ten człowiek najpierw jeździł syrenką, później fiatem 125 p, a na końcu fiatem 126p o rejestracji OH 4972. W ósmej klasie,jadąc sadzić drzewka do lasu z rówieśnikami, ten pedofil był kierowcą autobusu,którym nas podwoził do Smolnik pod Iławą. Strasznie się tym wystraszyłam,ale wtedy opowiedziałam kuzynce, siostrze i koleżankom o tym typie.Kuzynka ,mówiła,że ją na polu też napastował,ale sobie poradziła. Skrzywdzona za komuny z Lubawy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (67)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages