Sobota, 31 października 2020. Imieniny Augustyny, Łukasza, Urbana

Nadleśnictwo: Nie bądź leśnym porywaczem

2019-04-10 09:00:00 (ost. akt: 2019-04-10 09:43:39)

Autor zdjęcia: Tomasz Kowalewski

To, niestety, nie żart na prima aprilis. Pierwszego kwietnia do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku prowadzonego przez Lasy Państwowe trafił młody zając. A nie powinien!

Zając został znaleziony zdrowy pod gruszą i zabrany przez ludzi.
— Szczytem nieodpowiedzialności można nazwać całą tę sytuację — komentują leśnicy na swoim FB. — Tyle razy pisaliśmy żeby nie zabierać młodych zajęcy, saren, ptaków. Ich matki pozostawiają je w ukryciu, a same w tym czasie żerują, zdobywają pokarm, po czym wracają żeby je nakarmić.

Pamiętaj nie bądź leśnym kidnaperem. Pozwól maluchom pozostać z ich matkami. Zwierzę można zabrać tylko gdy jest ranne. Wtedy należy wcześniej skontaktować się z weterynarzem lub osobami prowadzącymi ośrodki rehabilitacji zwierząt i postępować według ich wskazówek.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Napromku specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje również ptaki. Trafiają do niego zwierzęta ranne lub chore.
"Napromek" jest pod stałą opieką weterynaryjną. Doświadczenie i zaangażowanie lekarzy weterynarii zwiększa szansę zwierząt na przeżycie i powrót do natury.

Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego.
Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, myszołowy, bociany, puszczyki, dziki oraz jeże.
Profesjonalne wyposażenie ośrodka zapewnia najlepsze warunki rehabilitacji zwierzęcym pacjentom. Na terenie ośrodka znajdują się woliery dla ptaków i mniejszych ssaków, zagroda dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrody dla dzików i jeleniowatych. W roku 2016 została wybudowana duża zagroda do rehabilitacji wilków.
Nadleśnictwo Olsztynek informuje, że przyjmuje tylko ssaki i ptaki przywiezione do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku. Pracownicy nie jeżdżą po zwierzęta.
Opiekunem Ośrodka jest Lech Serwotka.

Źródło: Lasy Państwowe

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages