Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Do strajku, gotowi, start!

2019-03-27 08:55:20 (ost. akt: 2019-03-27 09:10:11)
Decyzja o tym czy i w jakiej formie strajk się odbędzie zapadnie w przyszłym tygodniu

Decyzja o tym czy i w jakiej formie strajk się odbędzie zapadnie w przyszłym tygodniu

Autor zdjęcia: Archiwum/Sławomir Kędzierski

Nauczyciele z lubawskiej podstawówki są gotowi, aby przystąpić do ogólnopolskiej akcji strajkowej. Co ciekawe, to jedyna szkoła na terenie miasta i gminy Lubawa, która podjęła temat. Szkoły z gminy i Zespół Szkół nie planują akcji strajkowej.

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie referendum strajkowe przeprowadzono 14 marca. Za przystąpieniem do akcji protestacyjnej opowiedziało się około 98% nauczycieli i pracowników szkoły.

— Nauczyciele szkoły podstawowej w Lubawie wystąpili z inicjatywą organizacji referendum — mówi Helena Gurzyńska, szefowa miejsko - gminnych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lubawie.
Jaką formę przybierze akcja strajkowa? Tego jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo też ilu nauczycieli i pracowników placówki zdecyduje się na strajk i kiedy protest się odbędzie.
— Nie ma jeszcze terminu strajku, ale wszystko wskazuje na to, że rozpocznie się on 8 kwietnia - mówi Gurzyńska. Termin pokrywa się z planowanymi egzaminami ósmoklasistów i uczniów trzecich klas gimnazjum. Póki co nie ma żadnych wytycznych, oficjalnie potwierdzonych terminów, czy w ogóle jakichkolwiek informacji na temat akcji protestacyjnej.
Dyrekcja placówki również nie wie jak będzie przebiegał protest i ile osób weźmie w nim udział. Pewne jest, że jeżeli do strajku przystąpi około 70% nauczycieli i pracowników szkoły, to będzie problem z zapewnieniem nie tylko kadry do prowadzenia zajęć lekcyjnych, ale też opiekuńczych.

To czy do strajku dojdzie, czy nie w głównej mierze zależy od rozmów związkowców z rządem. — Może się okazać, że dojdzie do porozumienia i do strajk się nie odbędzie — mówi Helena Górzyńska. — Na razie władze szkoły i samorządowe wiedzą, zgodnie z procedurami, że szkoła jest przygotowana do strajku.

Nauczyciele nieoficjalnie mówią, że są zdeterminowani by strajkować, oraz aby strajk przybrał najbardziej radykalną formę.
— Niebawem ma się zawiązać komitet strajkowy — mówi nam jeden z lubawskich nauczycieli. — Gdy wyznaczymy osobę odpowiedzialną za kontakt z mediami, to przekaże ona więcej informacji. Na razie wszystko jest nieoficjalne i sami do końca nie wiemy jak protest będzie wyglądał — zaznacza nauczyciel.
Zapytaliśmy też kilkoro nauczycieli z terenu gminy Lubawa, dlaczego ich placówki nie przystępują do ogólnopolskiej akcji.
— Jest cichy przykaz z góry, że mamy nie strajkować — mówi nam jeden z gminnych nauczycieli, który prosi o anonimowość. Nie precyzuje jednak czym, lub kim jest góra.
— My jako organ prowadzący nie wiemy jeszcze nic na temat strajków — mówi Tomasz Ewertowski, wójt Gminy Lubawa. — Nie wiem o jaką górę chodzi, może o dyrekcję szkoły — tłumaczy zapytany o słowa naszego rozmówcy. Strajk organizowany jest przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczycielska Solidarność do protestu nie przystępuje a jej krajowe władze - sympatyzujące z partią rządzącą - wręcz zakazują swoim członkom brania udziału w akcjach strajkowych. Może właśnie o ten "przykaz z góry" chodzi naszemu rozmówcy.

Jednym z głównych postulatów nauczycieli i pracowników oświaty jest zwiększenie podstawowej pensji o 1000 złotych netto.

Tomasz Więcek
t.wiecek@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uczen #2705184 | 83.6.*.* 27 mar 2019 21:28

  warto przeczytać o pracy nauczyciela https://wiadomosci.onet.pl/ kraj/list-do-redakcji-nauczyciel-nic-nie -moze-jest-bezradny-w-starciu-z-jednym-d zieckiem/rtfr2pp

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom #2704926 | 185.135.*.* 27 mar 2019 14:21

  Dlaczego lubawsy nauczyciele nie negocjują z lubawskim PIS czyli Bolesławem Zawackim i Zenonem Paprockim obaj byli nauczyciele . Poza tym strajkiem w lubawskiej podstawówce kierują " dzieci resortowe"-milicjantów ,ormowców itp.. pracujące w tej szkole.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Były uczeń #2704854 | 109.95.*.* 27 mar 2019 12:44

  Ta beznadziejna podstawówka w Lubawie powinna zostać zamknięta, a nie występować w strajku. Nauczyciele starej daty posiadający własnych faworytów wywodzących się z bogatych rodzin i gnębienie tych z biednienszej. Zero zrozumienia i tłumaczenia, wszystko najlepiej zabierać samemu do domu i niech rodzice się martwią i znajdują czas na ich robotę, której nie byli w stanie wykonać. Póki nie zmienią się ci pożal się Boże "uczyciele", bo nauczycielami nie można ich nazwać, nie powinni otrzymać nawet zlotówki podwyżki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mama #2704806 | 109.95.*.* 27 mar 2019 11:41

   To super dzieci się uczą a egzaminu ma nie być? Tego uczy się w szkole braku szacunku do uczniów i rodziców? Rozumiem, że wójta się boją? A burmistrza Lubawy nie!! Niech sobie zmienią termin strajku, bo takie zachowanie pedagogów jest karygodne! !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. He #2704761 | 37.47.*.* 27 mar 2019 10:19

    smiechu warte - nie wie o kogo chodzi? wszyscy wiedzą kto potrząsa dyrektorami i zastrasza nauczycieli...a kto zarządza szkolnictwem w gminie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages