Rekrutacja 2019. Miejsc dla uczniów nie zabraknie

2019-03-05 16:00:00(ost. akt: 2019-03-05 16:12:09)
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Lubawie wskazuje uczniom możliwości, z których mogą skorzystać

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Lubawie wskazuje uczniom możliwości, z których mogą skorzystać

Autor zdjęcia: Tomasz Więcek

Ten rok szkolny jest dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów szczególny. Edukację w klasach ósmych podstawówki i trzecich gimnazjum kończą dwa roczniki, które od września podejmą edukacje w szkołach "średnich".
Reforma edukacji wprowadzona przez rząd Beaty Szydło wkracza w końcową fazę. W gimnazjach zostały ostatnie już klasy trzecie.
— To ostatni etap wygaszania tych szkół - mówi Mirosław Kowalczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lubawie. — Od września klas gimnazjalnych już nie będzie. Miejsce sześcioklasowej podstawówki i trzyklasowego gimnazjum w pełni zastąpi ośmioklasowa szkoła podstawowa.

Lubawską podstawówkę i gimnazjum opuści łącznie ponad 230. absolwentów, z czego blisko setka uczniów, to aktualni ósmoklasiści. Zanim uczniowie dostaną świadectwa, czekają ich jeszcze egzaminy.
— Egzaminy dla klas trzecich gimnazjum odbędą się od 10 do 12 kwietnia. Z kolei egzaminy klas ósmych odbędą się w dniach 15 - 17 kwietnia — mówi Kowalczyk
Jak przypomina dyrektor lubawskiej podstawówki, egzaminy obu roczników uczniów są różne i obejmują inny zakres materiału. Inaczej też wygląda edukacja w szkołach średnich. Ostatni rocznik gimnazjum od września rozpocznie edukację w szkole trzyletniej, a obecni uczniowie klas ósmych trafią do szkół czteroletnich.

Wybór szkoły średniej nie jest łatwy.
— Uczniowie nie zawsze wiedzą do jakiej szkoły chcą pójść lub w jakim kierunku kontynuować edukację — mówi Mirosław Kowalczyk.
Dlatego lubawska podstawówka prowadzi szeroko zakrojone działania dotyczące doradztwa zawodowego. W minioną środę przeprowadzono wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum ankietę preferencji zawodowych.
— Chcemy poznać preferencje zawodowe uczniów i wskazać im możliwości dalszej edukacji — mówi Kowalczyk.
Po przeprowadzeniu i przeanalizowaniu formularzy, nauczyciele będą dysponować narzędziami, które może pomóc uczniom wybrać dalszą ścieżkę edukacji.
— Nie będziemy nikogo do niczego namawiać — uspokaja Kowalczyk. — Jedynie chcemy pokazać uczniom możliwości, z których mogą skorzystać.

W uspokajającym tonie wypowiada się także dyrekcja lubawskiego Zespołu Szkół.
— Jesteśmy przygotowani na przyjęcie dużej liczby uczniów — mówi Lidia Śmiechowska, wicedyrektor Zespołu Szkół w Lubawie. — Co prawda, jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne, to nie ma jeszcze wytycznych z kuratorium oświaty, ani z ministerstwa, ale ani uczniowie, ani rodzice nie powinni się obawiać. Póki co przygotowujemy rekrutację i czekamy na wytyczne — mówi wicedyrektor.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć między innymi na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mama #2693717 | 109.95.*.* 7 mar 2019 16:16

    Skoro w latach 80-90 się wszyscy pomieścili, a były to największe roczniki, to teraz tym bardziej nie będzie problemu, ciągle jest niż demograficzny. A dużo młodzieży wybiera szkołę w innym mieście.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5