Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Lubawianin posiadał w domu środki do produkcji bomb

2019-01-22 18:22:34 (ost. akt: 2019-01-22 18:29:04)
Znalezione u mieszkańca Lubawy substancje mogły posłużyć do produkcji materiałów wybuchowych

Znalezione u mieszkańca Lubawy substancje mogły posłużyć do produkcji materiałów wybuchowych

Autor zdjęcia: KPP Iława

U mieszkańca Lubawy znaleziono chemikalia służące do produkcji materiałów wybuchowych. Został on zatrzymany przez iławskich „kryminalnych”. Sprawą mogą zainteresować się nawet służby specjalne. Mężczyźnie grozi do 2 lat więzienia.

Sprawa 29- latka z terenu powiatu iławskiego jest owiana tajemnicą. Policja i prokuratura udzielają zdawkowych informacji. Jedyny oficjalny komunikat w tej sprawie ukazał się na stronie internetowej iławskiej policji.
Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że 29- letni mężczyzna mieszka na co dzień w Lubawie.
- Kiedy funkcjonariusze weszli do domu 29– latka potwierdzili uzyskane informacje – czytamy w oficjalnym komunikacie iławskiej policji. - Okazało się, że mężczyzna posiadał w mieszkaniu substancje chemiczne podwójnego zastosowania prekursorów materiałów wybuchowych oraz produktów wykorzystywanych i stosowanych w produkcji substancji o właściwościach wybuchowych. Policjanci zabezpieczyli przedmioty, a mieszkaniec powiatu iławskiego usłyszał zarzut. Teraz mężczyzna ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem – informuje policja.
Mężczyzna po przesłuchaniu przez funkcjonariuszy został zwolniony do domu.

Z kolei w prokuraturze dowiedzieliśmy się jedynie, że dochodzenie w tej sprawie trwa od 16 stycznia.
- Postępowanie toczy się i wykonywane są czynności przez policję – mówi Jan Wierzbicki, szef iławskiej prokuratury.

Z informacji, które udało nam się zebrać nieoficjalnie wynika, że mężczyzna kupił prekursory materiałów wybuchowych za pośrednictwem Internetu. Zrobił to nielegalnie, ponieważ nie posiadał odpowiednich zezwoleń. Policja ani prokuratura nie informują, czy konsekwencje prawne może ponieść też osoba, która sprzedała chemikalia lubawianinowi.
Jak się dowiedzieliśmy, mężczyzna jest najprawdopodobniej członkiem Wojsk Obrony Terytorialnej i jest tzw. preppersem.
Policja i prokuratura nie informują także, czy w związku z zatrzymaniem mężczyzny powiadomione zostały służby dbające o bezpieczeństwo państwa. Z naszych informacji wynika, że sprawa może zostać przekazana do służb specjalnych.
Do tematu będziemy wracali.


Preppersi to osoby które przygotowują się na gorsze czasy (wojnę, klęski żywiołowe, katastrofy, nieszczęśliwe wypadki). W portalu Facebook dostępny jest fanpage "Polish Preppers", gdzie preppersi propagują ekologiczne rozwiązania dla gospodarstw domowych i nie tylko, aktywność fizyczną, permakulturę, patriotyzm. Jak sami o sobie mówią: - inspirujemy do zgłębiania różnych dziedzin nauki, na bieżąco monitorujemy kwestie zagrożeń dla bezpieczeństwa społeczności (w zakresie środowiskowym, gospodarczym, epidemiologicznym i innym), pobierając informacje od m.in. Centrum Zarządzania Kryzysowego; również informujemy o sposobach ochrony przed ww. zagrożeniami. W ramach projektu "Polish Preppers" i w duchu społeczeństwa obywatelskiego współpracujemy z pracownikami WOPR, GOPR, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego w ww. zakresie.
Opr. na podstawie strony Polish Preppers

Prekursory materiałów wybuchowych to substancje chemiczne, które mogą służyć do produkcji materiałów wybuchowych. W 2016 weszła w życie ustawa o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa publicznego przez ograniczenie przeciętnym użytkownikom dostępu do wybranych substancji chemicznych, które w określonych stężeniach mogą być użyte do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych i przeprowadzania ataków terrorystycznych.


Tomasz Więcek
t.wiecek@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. elektron #2668734 | 192.68.*.* 24 sty 2019 09:41

  no no to już teraz kupił je nielegalnie? a co właściwie kupił nielegalnie azotan potasu? 35% chloran? czy może te super niebezpieczne trociny sosnowe? zresztą czemu nikt nie wypisze co dokładnie posiadał? w mętnej wodzie gruba ryba się tuczy, ktoś robi wała...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rewizor #2667801 | 5.173.*.* 23 sty 2019 08:40

  Wcześniej była informacja, że kupił legalnie. To co nie jest zabronione jest dozwolone. Tak się niszczy ludzi którzy przejawiają jakiekolwiek zainteresowania. Wg władzy najlepszy jest bezmyślne baran oglądający papkę w tv. Chory kraj z przepisami bez precedensu w skali świata

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. marek #2667639 | 83.9.*.* 22 sty 2019 20:23

   Żołnierz Macierewicza?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages