Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Sto lat polskiej niepodległości w Złotowie

2018-11-13 13:00:00 (ost. akt: 2018-11-13 10:47:34)

Autor zdjęcia: Edward Balewski

Odzyskanie niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii. W tym roku mija sto lat od momentu, kiedy ziściły się marzenia i pragnienia wielu pokoleń Polaków. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Złotowie uczciła to święto.

Od wiosny 2018 w szkole podejmowane były różne działania, których celem było podkreślenie rangi rocznicy, a także wspólne z uczniami rozważania nad wartością jaką jest Ojczyzna. Wzbogaciliśmy nasz ogród dydaktyczny o nowe rośliny „100 roślin na stulecie niepodległości”.

Opracowaliśmy tablicę dydaktyczną na temat „Plebiscyt na Warmii i Mazurach”. Rozgraliśmy I Niepodległościowy turniej badmintona. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie „Zasłużeni dla niepodległej”, który polegał na przygotowaniu Lapbooka o najbardziej zasłużonych postaciach w historii Polski, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę. Szkoła przybrała barwy narodowe, na korytarzach i w klasach przeważał kolor biały i czerwony.

W piątek, 9. listopada, w szkole odbyła się uroczysta akademia połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej „Wdzięczni za bezcenny dar wolnej Ojczyzny”. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: wójt gminy, Lubawa Tomasz Ewertowski, proboszcz ks. Karol Schmidt, sołtys Jan Licznerski, przewodnicząca Klubu Seniora Teresa Licznerska, Rada Rodziców, sponsorzy, rodzice, emerytowani dyrektorzy szkoły i nauczyciele, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie.

Szkoła nasza przystąpiła do akcji „Rekord dla Niepodległej” i o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Po przemówieniach okolicznościowych uczniowie naszej szkoły słowem, wierszem i piosenką przypomnieli trudne losy Polaków i ich drogę do odzyskania niepodległości. Nawiązali do bohaterskiej walki naszych przodków o niepodległość, język ojczysty i tożsamość narodową. Piękny przekaz uczniów dostarczył wielu przeżyć i wzruszeń patriotycznych.

W drugiej części odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele: organu prowadzącego, rady rodziców, nauczycieli i uczniów. Po odsłonięciu ks. Karol Schmidt poświęcił tablicę. Wszyscy zebrani odśpiewali „Boże coś Polskę” oraz odmówili modlitwę za Ojczyznę.
Na znak wspólnoty i dumy z barw narodowych uczniowie i nauczyciele przyozdobili swoje stroje samodzielnie wykonanymi kotylionami biało – czerwonymi.
Uroczystość przygotowali Ks. Karol Schmidt, Justyna Kwiatkowska, Karolina Pokojska, Barbara Pielenc, Anna Ikier, Elżbieta Lewalska, Józef Wierzbowski.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages