Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości

2018-10-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-10-18 14:29:38)

Autor zdjęcia: SP Tuszewo

Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 17. października, uczniowie klasy VI SP w Tuszewie wzięli udział w sadzeniu dębów.

Tradycja sadzenia dębów rocznicowych odwołuje się do spontanicznego sadzenia dębów niepodległości jakie miało miejsce w latach 1918 -1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach głównie dęby - uosobienie siły i długowieczności, nieprzemijającej pamięci jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te nierzadko przetrwały do dziś. 

Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Iława akcją sadzenia drzew kierował podleśniczy Marcin Janicki z Leśnictwa Gierłoż. Wskazał uczniom teren do zalesienia, zapewnił sadzonki dębów oraz wyjaśnił i pokazał jak sadzić drzewa. Z ochotą przystąpili do pracy, chętnie ze sobą współpracowali i pomagali sobie nawzajem.

Mieli okazję przekonać się jak ciężka jest praca w lesie, a jednocześnie jak wiele przynosi satysfakcji. Posadzili wiele dębów. Po zakończonej pracy odbyło się tradycyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Mamy nadzieję, że dęby posadzone dzisiaj będą rosły co najmniej sto lat.

W najbliższym czasie, w miejscu sadzenia dębów zostanie wkopana tablica pamiątkowa z informacją, że zostały one posadzone dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcję sadzenia dębów zorganizowały - Alicja Marszelewska i Marzena Kolasa.

www.sptuszewo.szkolnastrona.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages