Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Start wyborczego wyścigu w mieście i gminie Lubawa!

2018-08-31 14:00:00 (ost. akt: 2018-08-31 11:01:32)

W miniony poniedziałek minął termin zgłaszania komitetów, które chcą zgłosić kandydatów w tegorocznych wyborach samorządowych. Tych lokalnych w lubawskim przypadku jest pięć.

W poniedziałek, 27. sierpnia, minął termin zgłaszania komitetów wyborczych wyborców (KWW) do Państwowej Komisji Wyborczej. W mieście i gminie Lubawa ta lista nie jest specjalnie długa, gdyż widnieją na niej tylko trzy nazwy.

W mieście zgłoszony został KWW Macieja Radtke, a także KWW Mateusza Szauera "Inicjatywa dla Lubawy". Z kolei w gminie wiejskiej jest to KWW Tomasza Ewertowskiego.

Pokazuje to - przynajmniej teoretycznie - że o reelekcję starać się będzie zarówno burmistrz, jak i wójt, a w szranki z tym pierwszym stanie także jego kontrkandydat z wyborów w 2014r.

Poza trzema KWW na liście znajduje się również jedyny na tę chwilę komitet wyborczy organizacji, a jest nim KW Gminnego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Lubawie. Jego pełnomocnikiem będzie Łukasz Berent, a pozostałe wymienione przez nas komitety reprezentować będą:
— Dorota Kołodziejska (KWW Macieja Radtke)
— Edyta Jędrychowska (KWW Mateusza Szauera "Inicjatywa dla Lubawy")
— Rafał Laskowski (KWW Tomasza Ewertowskiego)

Zgodnie z zapowiedziami ze szczebla centralnego, kandydatów w każdym samorządzie wystawić ma także partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Ze wstępnych informacji wynika, że w mieście Lubawa w staraniach o urząd burmistrza PiS popierać będzie Tomasza Rogowskiego, a w gminie wiejskiej zaufaniem obdarzony został Krzysztof Nitkowski. Na tę chwilę nie posiadamy informacji czy swoich kandydatów miała wystawiać koalicja Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska lub Sojusz Lewicy Demokratycznej "Lewica Razem", a także pojedynczo Polskie Stronnictwo Ludowe lub Kukiz'15.

Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 21. października. Dużo wcześniej jednak wymaga się od przyszłych kandydatów zgłaszania komitetów. Pierwszy termin minął 27. sierpnia, bo właśnie wtedy trzeba było zgłosić chęć wystawienia kandydatów na radnych. Nie oznacza to, że listy muszą być już zapełnione, bo konkretne nazwiska trzeba podać we wrześniu: do północy 17.09 kandydatów na radnych, a do północy 26.09 na wójtów i burmistrzów, a także prezydentów miast. Po tym terminie Państwowa Komisja Wyborcza przydzieli w drodze losowania numery listom z nazwiskami kandydatów do sejmików wojewódzkich, a następnie to samo uczyni z listami do rad powiatów, co uczynią już komisarze wyborczy.

Do 1. października będą oni też musieli powołać obwodowe komisje wyborcze i sporządzić spisy wyborców w gminach. Zakończenie kampanii wyborczej zaplanowano na godz. 24 w piątek, 19. października, natomiast głosowanie odbywać się będzie w godz. 7.00 - 21.00 w niedzielę, 21. października.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyborca #2593256 | 109.196.*.* 2 paź 2018 22:15

  Jestem zwolennikiem PISu, mieszkam w Lubawie,ale szczeże przyznam, że nie znam {poza znajomością z widzenia p. Rogowskiego} kandydatow na radnych.Coś tu nie pasuje.Tym bardziej, że stoi za tym p. Bolesław Zawadzki.O ile wiem, to w/wym.kojarzy mi się z PO, PSLem,ale z pewnością nie z PISem.Czy władze powiatowe PISu zdają sobie sprawe kogo wpuściły w swoje szeregi?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TOLEK #2572775 | 83.9.*.* 5 wrz 2018 13:31

  Brutalnie opanowali listy PIS : Platforma,PSL,PZPR !!!! Wyborcy, uważajcie na wilki w owczej skórze w wyborach samorządowych !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. byrrrr #2571008 | 83.9.*.* 3 wrz 2018 16:07

  Tak, masz racje lubawianin, ale w gminie tak też jest NIE TAK z tym z niby z PISU panem Nitkowskim? !!! Zastanawiające

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. lubawianin #2570994 | 83.9.*.* 3 wrz 2018 15:48

  A ja pytam, gdzie jest opozycja np. z PO itd. Na burmistrza tylko pan Rdtke i tak z marszu pan z PISU ?!!! Czyżby z PISU ?Jak myślicie mieszkańcy Lubawy ? !!!! Coś tu nie tak, prawda!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszkańcy gminy wiejskiej #2570973 | 83.9.*.* 3 wrz 2018 15:07

  Nic nam nie wiadomo, żeby w gminie wiejskiej Lubawa obdarzony został znikąd Krzysztof Nitkowski !!!! Kto to jest? Nie znamy go? Mieszkańcy gminy, znamy go?!!! Kto go afirmował w naszym imieniu o rzekomym zaufaniu? My tego pana nie znamy !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages