Czwartek, 25 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Rowerowa wycieczka „Grodziska Ziemi Lubawskiej”

2018-08-30 08:00:00 (ost. akt: 2018-08-29 14:13:02)

Autor zdjęcia: LSIS

W minioną sobotę, 25 sierpnia, odbyła się edukacyjna wycieczka rowerowa z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych. Tym razem tematem przewodnim były „Grodziska Ziemi Lubawskiej”.

Deszczowy poranek nie przestraszył miłośników aktywnego poznawania lokalnej historii. Na starcie stawiło się kilkadziesiąt osób, a nagrodą dla wszystkich była kolejna udana wyprawa.

Pierwszy przystanek zaplanowano w Tuszewie. Krótką prelekcję o ciekawej historii miejscowości wygłosił Marcin Deka. Następnie uczestnicy udali się przez Świniarc w kierunku Łążyna, gdzie nieopodal jeziora Zwiniarz mieli okację wspiąć się na szczyt średniowiecznego grodziska, o którym opowiedziała historyk Teresa Kłosowska. W miejscowości Zwiniarz dla rowerzystów przygotowano regeneracyjny poczęstunek w malowniczej scenerii tamtejszego jeziora.

W Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach czekał na nich twórca i gospodarz tego miejsca Robert Szaj. Jego relacja z całkowitego zaćmienia słońca w Stanach Zjednoczonych oraz udostępnienie uczestnikom wycieczki profesjonalnego teleskopu sprawiły, że miłośnicy „dwóch kółek” mogli poczuć się zarażeni astronomiczną pasją.
Z Truszczyn rowerowy peleton udał się do Rumiana. O historii drewnianego Kościoła pw. Św. Barbary opowiedział pochodzący z tamtych okolic, a obecnie mieszkający w Lubawie, Jan Lenckowski, który już do końca wycieczki przejął rolę głównego prelegenta. Do tematu przewodniego wyprawy powrócono w Gutowie, gdzie znajdowało się prawdopodobnie najpotężniejsze grodzisko na Ziemi Lubawskiej. Jego strome zbocza do dziś robią wrażenie, ale nie zniechęciły do wspinaczki uczestników, którzy w komplecie stawili się na szczycie.

Ostatnim punktem wycieczki było miejsce, gdzie podczas II Wojny Światowej znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Stutthof. Do Gutowa przewieziono wtedy około 1200 kobiet pochodzenia żydowskiego. Ku czci pomordowanych wzniesiono pomnik, który dziś przypomina ich tragiczne losy.

Pomimo niepewnej pogody frekwencja ponownie potwierdziła, że oddolne inicjatywy w naszym mieście mają sens – mówi Mateusz Szauer z Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. Jak dodaje: Wycieczką symbolicznie mogliśmy uczcić obchodzone w ostatni weekend dni naszego miasta. Szczególne podziękowania kieruję do osób, które poświęciły swój wolny czas czuwając nad bezpieczeństwem uczestników oraz wszystkich, którzy dołożyli swój wkład w przygotowanie wyprawy. Była ona kontynuacją naszego projektu realizowanego w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kultura i historią Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez Powiat Iławski.

Stowarzyszenie zapowiada kolejne prospołeczne inicjatywy, o których będzie na bieżąco informować mieszkańców Lubawy.

LSIS


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages