Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Wakacyjny spacer do historii Lubawy

2018-07-30 10:09:57 (ost. akt: 2018-07-30 10:11:47)

Autor zdjęcia: LSIS

W czwartek, 26 lipca, odbył się spacer edukacyjny pn. „Mieszkańcy średniowiecznej Lubawy” zorganizowany przez Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.

Wakacyjna pora nie uśpiła miłośników lokalnej historii, którzy licznie stawili się na starcie wycieczki, przy plebani kościoła św. Jana. Miejsca, które odwiedzili, nie były przypadkowe. W kaplicy franciszkańskiej oraz przy zamkowych murach obronnych o rezydujących tam biskupach chełmińskich i nie tylko, ciekawie opowiedział ks. dr Marcin Staniszewski.

Następnie sześćdziesięcioosobowa grupa udała się na lubawski rynek, gdzie przed wiekami znajdował się budynek miejskiego ratusza. Tu Teresa Kłosowska przeniosła uczestników w czasy średniowiecza, opowiadając o zwyczajach i codziennym życiu mieszkańców Lubawy w tamtym okresie. Spacer zakończył się nieopodal kościoła św. Barbary oraz na terenie Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, gdzie o fundatorze dawnego lubawskiego Szpitala św. Jerzego i jednocześnie najwybitniejszym lubawianinie średniowiecza, Krzysztofie Kupnerze, prelekcję wygłosił Marcin Deka.

Każdy uczestnik tradycyjnie otrzymał pamiątkową broszurkę, a na zakończenie słodki poczęstunek w sali konferencyjnej u Sióstr Szarytek. Stowarzyszenie realizuje swój projekt w ramach zadania publicznego pn. „Szerzenie kultury oraz historii średniowiecznej Lubawy” dofinansowanego przez Gminę Miejską Lubawa.

— Frekwencja na wycieczkach dowodzi, że tego typu społeczne działania mają sens i są w Lubawie potrzebne. Im większa wiedza i świadomość historyczna mieszkańców, tym większy w nas lokalny patriotyzm – mówi Mateusz Szauer, inicjator projektu. Jak dodaje: — Kolejną okazją, aby wspólnie aktywnie spędzić czas, będzie sierpniowa rowerowa wycieczka pn. Grodziska Ziemi Lubawskiej, której szczegóły przedstawimy wkrótce.

LSIS

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages