Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Innowacyjność daje nam przewagę - rozmowa z dyrektorem IKEA Industry Lubawa

2018-06-01 08:00:00 (ost. akt: 2018-06-12 12:44:36) Artykuł sponsorowany
Zbigniew Nikelewski, dyrektor IKEA Industry Lubawa

Zbigniew Nikelewski, dyrektor IKEA Industry Lubawa

Autor zdjęcia: IKEA Industry Lubawa

Ze Zbigniewem Nikelewskim, dyrektorem lubawskiego oddziału IKEA Industry, rozmawiamy o koncertowym początku wakacji z zespołem IRA w roli głównej, ale także o innowacyjności i przyszłościowych planach naszego największego pracodawcy.

— W ubiegłym roku obchodziliśmy okrągłe 25-lecie IKEA Industry w Lubawie. Przez te ćwierć wieku zaszło wiele zmian w gospodarce, biznesie i społeczeństwie. Jak przez ten czas zmieniała się IKEA Industry w Lubawie?
— To długi okres czasu, w którym wiele się działo. Najbardziej widoczna jest rozbudowa fabryki. Zaczynaliśmy od małego zakładu przy ulicy 19 stycznia, a dziś powierzchnia oddziału przy ulicy Borek wynosi ponad 50ha, z czego ponad 18ha pod dachem. Wraz ze zwiększaniem powierzchni przybywało nam pracowników. I tak w 1992 roku było to niewiele ponad 100 osób, a obecnie nasz zespół liczy niemal 1800 osób. Przez te lata wprowadziliśmy wiele zmian, unowocześnialiśmy park maszynowy i sposoby pracy oraz udoskonaliliśmy technologię. W roku 2014 zmieniliśmy nazwę – Swedwood Poland stał się IKEA Industry.

— Ponad 25 lat i ciągły rozwój to niewątpliwie wielki sukces. Jaki jest według Pana przepis na takie osiągnięcie?
— Najważniejsi w tym wszystkim są zawsze ludzie. Bez nich nie byłoby możliwe funkcjonowanie żadnej firmy. W IKEA Industry wierzymy, że każdy wnosi do firmy swój talent, coś w czym jest najlepszy. Staramy się umożliwiać naszym pracownikom wykorzystanie swojego potencjału i zachęcamy ich do rozwoju. Uważam, że mamy szczęście do ludzi, niemal codziennie widzę przykłady prawdziwego zaangażowania, wysokich ambicji, ciekawych usprawnień, szybkiego nabywania nowych umiejętności. To daje energię nam wszystkim.— Czym dla Pana jest innowacyjność i co dla Pana oznacza bycie innowacyjnym?
— Innowacją dla mnie jest każde, nawet najmniejsze działanie, które prowadzi do pozytywnych zmian. Często są to drobne zmiany, pozwalające na udoskonalenie czegoś, co już funkcjonuje, a czasem wielkie transformacje, które całkowicie zmieniają naszą rzeczywistość. Każda forma usprawniania istniejącego stanu rzeczy jest niezbędna dla dalszego rozwoju.

— Skąd potrzeba tego typu działań?
— Tak jak wspomniałem – innowacyjność jest warunkiem rozwoju. To właśnie rozwój daje nam przewagę konkurencyjną na rynku, a tym samym pozwala na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wszyscy mamy pomysły, spostrzeżenia i obserwacje jak jeszcze można usprawnić nasze procesy. Ogromnym marnotrawstwem byłoby nie korzystać z tak potężnego potencjału i wiedzy.

— Czy są wg Pana bariery, które hamują innowacyjność w Polsce?
— Jak w każdym obszarze, tak i w kontekście innowacyjności występują bariery. Odniosę się do przedsiębiorstw jako takich – częstym błędem w firmach jest oczekiwanie, że efekty innowacji pojawią się szybko i przełożą od razu na zysk. Jest to bardzo krótkowzroczne podejście; trzeba mieć świadomość, że zmiany często odbywają się małymi krokami, a na efekty trzeba poczekać. To wymaga cierpliwości. Częstą barierą w przedsiębiorstwach może być także brak odpowiedniego systemu zbierania sugestii pracowniczych. A one tak naprawdę są siłą napędową zmian. Ważny jest też klimat w firmie, który sprzyja testowaniu nowych rozwiązań, eksperymentowaniu bez obawy przed porażką. Błędy są wpisane w proces innowacji i pracownicy powinni czuć, że zachęcamy ich do poszukiwań.

— Czym wyróżnia się IKEA Industry Lubawa, jeśli chodzi o innowacyjność?
— IKEA, jako cała grupa, jest bardzo innowacyjna w prowadzeniu biznesu. Już historycznie możemy obserwować to charakterystyczne, nieszablonowe podejście, jak choćby to, że Ingvar Kamprad (założyciel IKEA) zaczął sprzedawać swoje meble w płaskich paczkach. W latach ’50 nie było to wcale popularne, wtedy wszyscy sprzedawali meble już złożone. Wracając na nasze lubawskie podwórko, to oddany na wiosnę do użytku nowy magazyn znajdujący się po drugiej stronie ulicy Borek, jest inwestycją w pełni innowacyjną. Zastosowaliśmy w nim wiele nowych rozwiązań, które były projektowane już w fazie koncepcyjnej. Przede wszystkim są to rozwiązania redukujące straty energii cieplnej w zimie. Magazyn jest niższy, by nie grzać pustej przestrzeni pod dachem, zamontowaliśmy destratyfikatory zdmuchujące cieple powietrze z górnej partii magazynu, a cały budynek został podzielony na sterowany automatycznie system stref grzewczych. Duży nacisk został położony na oszczędność energii elektrycznej, począwszy od zastosowania oświetlenia typu LED, aż po monitoring zużycia prądu. To z czego jestem osobiście dumny, to jeszcze bardziej podniesione standardy bezpieczeństwa, zarówno dla pracowników magazynu, jak i kierowców ciężarówek – doki załadunkowe zostały wyposażone w automatyczne systemy blokady pojazdów. To rozwiązanie, które zastępuje tradycyjne klinowanie kół. Cały czas szukamy lepszych sposobów w niemal każdym obszarze.— A co jeśli chodzi o ochronę środowiska?
— Zrównoważony rozwój jest wpisany w DNA IKEA. Często mówimy, że produkujemy więcej z mniejszej ilości zasobów. Wytwarzając duże ilości mebli zwracamy uwagę na to, by zużywać jak najmniej wody, energii czy surowców. Szukamy sprytnych sposobów, modyfikujemy technologię, inwestujemy w nowoczesne rozwiązania. Fabryka w Lubawie od 2009 roku nie wywozi żadnych odpadów na składowisko. Wszystkie pozostałości z procesu produkcyjnego w postaci tworzyw sztucznych są w całości poddawane recyklingowi. Tak samo inne odpady jak np. makulatura, złom itd. Nie byłoby to możliwe bez selektywnej zbiórki, która odbywa się dzięki naszym pracownikom jeszcze na etapie wytwarzania. Ograniczamy też do minimum emisję pyłów przez zastosowanie filtrów.

— Nowoczesne linie produkcyjne i innowacyjne rozwiązania mają kluczowe znaczenie dla wypracowania zadowalającej efektywności pracy - co za tym idzie zysków. Jednak najbardziej zaawansowane technologie nie są wiele warte bez doświadczonego, zaufanego zespołu pracowników. Jakie są główne kryteria nowo przyjmowanych osób?
— W IKEA powtarzamy, że rekrutujemy ludzi, a nie CV. To, co wyróżnia nas na rynku pracy, to fakt że szukamy talentów i potencjału, a nie wyłącznie kompetencji. Dlatego rekrutacja opiera się na uniwersalnych wartościach firmy, a naszym pracownikom zapewniamy potrzebne szkolenia. Szukamy rzetelnych i zaangażowanych ludzi, którzy mają zapał do realizowania bieżących zadań, ale także do rozwijania się w przyszłości. Poza tym każdy może być sobą w IKEA.

— Jakie możliwości rozwoju oferuje IKEA swoim pracownikom?
— Realizujemy strategię personalną o nazwie Wymarzone miejsce pracy. Zakłada ona, że IKEA Industry Lubawa jest miejscem przyjaznym dla każdego: kobiet, mężczyzn, osób starszych i młodszych, doświadczonych i tych dopiero rozpoczynających karierę. Kształtujemy środowisko bezpieczne, motywujące, ale także rozwijające, otwarte na różnorodność i wzajemny szacunek. W takich warunkach pracownicy chętniej próbują sił w nowych obszarach, jednocześnie mając możliwość rozwoju swoich umiejętności. Oferujemy wiele możliwości awansu, dostępnych dla każdego. Nie ma jednej, z góry określonej ścieżki kariery – może to być szybki awans od razu po rozpoczęciu zatrudnienia albo decyzja o zmianie podjęta przez pracownika po wielu latach. Znam przykład pracownika, który po 20 latach na jednym stanowisku zdecydował, że nadszedł czas na zmianę i podjęcie funkcji menedżerskiej. Jednocześnie mamy bogatą ofertę szkoleń – można specjalizować się na swoim obecnym stanowisku lub przygotowywać się do pełnienia nowej roli.

— Czy przewidziane są dodatkowe benefity dla pracowników?
— Mamy bardzo bogaty pakiet benefitów dla naszych pracowników. Poza standardowymi świadczeniami socjalnymi, jak prywatna opieka medyczna czy karta Multisport, oferujemy także dodatkowe programy: emerytalny, dzięki któremu pracownicy otrzymują dodatkowe środki finansowe do wykorzystania po przejściu na emeryturę, program lojalnościowy oraz program motywacyjny w postaci dodatkowego bonusu rocznego. Wspieramy rozwój pracowników poprzez dofinansowanie studiów bądź szkoły średniej, oferujemy lekcje języka angielskiego, proponujemy międzynarodowe programy rozwojowe. Każdy pracownik jest uprawniony dodatkowo do specjalnej zniżki na zakupy w sklepach IKEA. To oczywiście tylko część naszej oferty.

— Dużo się mówi ostatnio o problemach związanych z naborem nowych pracowników? Czy IKEA Industry Lubawa również odczuwa trudności w tym temacie? Jak sobie z tym radzi?
— Jesteśmy świadomi dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Szczególnie Lubawa i okolice są regionem, w którym bezrobocie praktycznie nie występuje. Na razie jednak nie odczuwamy bezpośrednio wpływu obecnej koniunktury na funkcjonowanie naszego oddziału.

— Co jest dla IKEA Industry Lubawa największym wyzwaniem na najbliższy rok?
— W najbliższym roku będziemy finalizować rozpoczęte inwestycje i realizować bardzo napięty plan produkcji. Zapotrzebowanie na produkty z naszej fabryki jest tak duże, że wykorzystanie mocy produkcyjnych sięga niemal 100%.

— W sobotę, 30. czerwca, po raz 9, IKEA Industry Lubawa będzie organizowała swoją uroczystość. Czym zaskoczycie nas w tym roku?
— To rzeczywiście już dziewiąty raz kiedy chcemy zaprosić mieszkańców regionu, a przede wszystkim naszych pracowników, do wspólnego świętowania. Tym razem będziemy promować właśnie innowację i przedsiębiorczość. Przygotowaliśmy strefę innowacji: pokaz robotów przemysłowych, programowanie mini-robotów dla dzieci, wirtualny świat – symulatory, gogle VR i wiele innych. Dodatkowo, w tym roku otwieramy dla odwiedzających wspomniany nowy magazyn wyrobów gotowych. Będzie można bezpośrednio przekonać się jak nowoczesna jest to inwestycja. Nowością będzie stoisko IKEA Industry Lubawa, gdzie będzie można zostawić CV, poznać tajniki rozmowy rekrutacyjnej, dowiedzieć się bezpośrednio o możliwościach rozwoju kariery, czy wykonać test predyspozycji zawodowych. To wszystko oprawione występami zespołów muzycznych, od lokalnych zespołów reggae i ska, przez muzykę pop w wykonaniu Antka Smykiewicza, aż po legendę polskiego rocka – zespół IRA. Każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam.

— Dziękuję za rozmowę.

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages