Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Wybory na Sejm Ustawodawczy, czyli podróż w czasie z lubawską młodzieżą

2018-04-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-04-06 11:25:02)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

W Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie, uczennice wraz z nauczycielami lubawskiej podstawówki, zorganizowali inscenizację wiecu wyborczego Anny Piaseckiej - kandydatki na Sejm Ustawodawczy w 1922r.

Uczennice klasy gimnazjalnej Szkoły Podstawowej w Lubawie biorą udział w projekcie, który umożliwia uczestnictwo w XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Z tej racji zorganizowały żywą lekcję historii. Temat tegorocznego projektu brzmi: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Zadanie polegało na przeprowadzeniu kampanii wyborczej realnego posła na Sejm Ustawodawczy 1919-1922r.

Dziewczęta wybrały postać Anny Piaseckiej, która urodziła się 13 marca 1882 roku w Feliksowe, niedaleko Wąbrzeźna. Z wykształcenia była nauczycielką j. polskiego, działaczką społeczno-oświatową i polityczną. W 1919r. zorganizowała pierwsze polskie przedszkole w Kwidzynie. Była członkinią zarządu Towarzystwa Polek w Sopocie i Towarzystwa Czytelni Ludowych. Wstąpiła do Narodowej Partii Robotniczej i to z jej listy uzyskała mandat w okręgu wyborczym nr 1.

Była jedną z ośmiu kobiet w Sejmie Ustawodawczym. Pod koniec 1920r. opuściła Narodową Partię Robotniczą, zasilając szeregi organizującego się na Pomorzu Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”. Zmarła 8 sierpnia 1980r. w Toruniu.

W roku stulecia Odzyskania Niepodległości uczennice przypomniały przebieg kampanii wyborczej w latach 1919-1920r. do Sejmu Ustawodawczego w 1922r.

— Przenieśmy się w czasie. Dziś 5 kwietnia 1920r. Znajdujemy się w samym sercu kampanii wyborczej, która 2. maja 1920r. wyłoni 20 posłów z Pomorza — mówiły uczennice, które wcieliły się w poszczególne role.

W inscenizacji wiecu uczestniczyli: burmistrz, Maciej Radtke, radni, mieszkańcy miasta oraz nauczyciele i uczniowie z SP.

Polska była jednym z pierwszych państw, gdzie kobietom pozwolono nie tylko głosować, ale i kandydować do parlamentu. W rezultacie na 442 posłów Sejmu Ustawodawczego - 8 to były kobiety. Początkowe wybory odbyły się tylko w Polsce centralnej i w Wielkopolsce. Mimo to wybrano wtedy 291 posłów. Później w 1920r. ogłoszono wybory uzupełniające m.in. na Pomorzu. Głównym celem Sejmu było uchwalenie konstytucji, co miało miejsce 17 marca 1921r. Polska wówczas borykała się z wieloma problemami związanych m.in. z biedą i zniszczeniami powojennymi.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages