Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Jak na świecie świętuje się pierwszy dzień wiosny?

2018-03-29 08:00:00 (ost. akt: 2018-03-28 13:56:10)

Autor zdjęcia: Andrzej Chołaszczyński

Szkoła Podstawowa w Kazanicach zorganizowała swój własny, szczególny pierwszy dzień wiosny. Każdy z gospodarzy z tajemniczego przedwielkanocnego koszyczka wyciągnął los, który przypisał klasę do określonego państwa i sposobu, w jaki jego mieszkańcy żegnają zimę - witając tym samym wiosnę.

W Szwajcarii (sala nr 23) klasa IV pożegnała wiosnę bałwankami. Zamiast Marzanny Szwajcarzy mają bałwana, a zamiast wody - ogień. W Szwajcarii koniec  zimy celebruje się świętem Sechseläuten (znany także jako Böögg).

W Bułgarii (sala nr 26) wraz z klasą VI również oczekiwaliśmy nadejścia wiosny. Od 1 marca i przez kilka kolejnych dni Bułgarzy świętują odejście zimy. W 681 roku powstał zwyczaj Martenica, wedle którego Bułgarzy obdarowują się wzajemnie włóczkowymi gałgankami, które przynoszą szczęście na wiosnę.
W Polsce tradycyjnie topimy, lub palimy Marzannę. Ale dla naszych Przedszkolaczków topienie, bądź palenie pani symbolizującej odchodzącą zimę mogłoby być zbyt drastyczne. Dlatego indywidualnie przygotowane przez Dzieci Marzanny zdobiły salę nr 1. Nie zabrakło też boćka, który na dobre zadomowił się w Kazanicach.

Na Litwie (sala nr 4) mieliśmy okazję gościć dzięki klasom II/III. Litwa to kraj niedźwiedzi i przepięknego, kunsztownego rękodzieła. Głównym symbolem Kaziukas jest utworzony z suchych zeszłorocznych kwiatów i rożnych aromatycznych traw i kłosów bukiet.

W Indiach (sala nr 9) klasa VII zorganizowała hinduski obrzęd Holi (tzw. festiwal kolorów). Święto rozpoczyna się przy ognisku, gdzie ludzie zbierają się żeby śpiewać i tańczyć. Następnego dnia rano odbywa się karnawał kolorów, uczestnicy odgrywają pościg polegający na wzajemnym obrzucaniu się i wylewaniu na siebie kolorowych farb z wodą.

W Japonii (sala nr 10) uczniowie II Gim. uraczyli komisję wykwintnym sushi i ryżem po japońsku. Tradycyjnym wiosennym zwyczajem jest tam święto Hanami. Polega ono na podziwianiu urody kwiatów, szczególnie wiśni. Hanami praktykowane jest od kilkuset lat i cieszy się w Japonii ogromną popularnością.

W Holandii (sala nr 6) klasa I otoczyła się pachnącymi kwiatami na znak, że rozpoczął się festiwal kwiatów. Powiew wiatru odczuwalny był dzięki licznym wiatrakom. Bloemencorso Bollenstreek to kwiatowa parada w Holandii. Święto odbywa się w kwietniu.

Anglia (sala nr 5) i klasa V powitały nas angielską herbatką wypitą w towarzystwie  czekoladowych muffinów. Ogromny Big Ben odmierzał czas, zaś charakterystyczny angielski humor nie opuszczał uczniów.

W Hiszpanii (sala nr 28) klasa III Gim. zorganizowała pokaz macareny. Uczniowie uraczyli komisję wspaniałymi roladami. Można było zagrać w piłkę – tym razem nie z Messim, ale i tak było fantastycznie.

W pokoju nauczycielskim na ten dzień zagościł prawdziwie bośniacki stół z przewagą granatu i żółtego. W Bośni tysiące osób gromadzi się w Zenica na festiwalu jajecznicy (tzw. Cimburijada). Danie to jest szykowane na olbrzymich patelniach a potem rozdawane za darmo ludziom. Jaka stanowią symbol nowego życia, tak samo jak wiosna, które rozpoczyna nowy sezon.

Organizatorami wiosennego świętowania był Samorząd Uczniowski pod opieką Kamili Kądzieli i Agnieszki Wilczewskiej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages