Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

„Aktywne znaki” wykryją osobę zbliżającą się do przejścia

2018-03-02 15:00:00 (ost. akt: 2018-03-02 12:23:15)

Autor zdjęcia: mika

Do końca 2017 roku ulica Rzepnikowskiego była drogą powiatową i jej zarządcą był Powiatowy Zarząd Dróg w Iławie. Z dniem 1 stycznia 2018 roku Gmina Miejska Lubawa przejęła do zasobu dróg gminnych ulice: Poznańską, Warszawską i właśnie Rzepnikowskiego.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych, a przede wszystkim dzieci w bezpośrednim sąsiedztwie położonych przy tej ulicy placówek oświatowych, a więc szkoły podstawowej, przedszkola miejskiego, przedszkoli niepublicznych oraz Miejskiego Ośrodka Zdrowia, burmistrz miasta zlecił wykonanie projektu zmiany stałej organizacji ruchu na ul. Rzepnikowskiego.

Po konsultacjach z projektantem ruchu upadła koncepcja budowy sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu, która utrudniłaby płynność ruchu samochodów, nie tylko na ulicy Rzepnikowskiego, ale także sąsiednich – drodze wojewódzkiej 19-go Stycznia oraz Warszawskiej na skrzyżowaniu z ulicą Gdańską oraz Kupnera. Już dzisiaj w godzinach porannych i popołudniowych, kiedy dzieci dowożone są i odbierane z tych placówek, utrudniony jest ruch pojazdów.

Przedmiotowa zmiana organizacji ruchu będzie polegała na wymianie istniejących znaków pionowych na nowe „znaki aktywne”. Znaki będą posiadały funkcję migającego oświetlenia LED wraz z komunikacją radiową i zasilane będą baterią słoneczną. Pulsatory będą się aktywowały, gdy „wykryją” osobę zbliżającą się do przejścia dla pieszych. Wymiana będzie dotyczyła czterech najbardziej uczęszczanych przejść dla pieszych zlokalizowanych przy wyżej wymienionych placówkach.

Takie rozwiązanie w znacznym stopniu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych i wymusi na kierowcach zachowanie szczególnej ostrożności. Trzeba też zauważyć, że coraz więcej rodziców, przywożąc swoje pociechy do szkoły, korzysta z parkingu przy ul. Sadowej położonego za szkołą podstawową, co przyczynia się do „rozładowania” ruchu samochodów na ulicy Rzepnikowskiego oraz Warszawskiej. Przebudowa przejść zaplanowana została wiosną tego roku.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aalicja #2454365 | 109.95.*.* 5 mar 2018 10:26

  Super, znów trafiony pomysł, pieniądze wydane. Pytanie tylko: ile w tej okolicy /w ciągu ostatnich powiedzmy 5 lat/ miało miejsce wypadków? Czy nie ma w Lubawie miejsc bardziej niebezpiecznych do modernizacji?? Dla przypomnienia, np. na wylocie na dk 15, ul Wyzwolenia, w ciągu ostatniego tylko miesiąca - 2 poważne kolizje. I to tylko ostatni miesiąc. Nie wspominając o korkach ok 14. Aż się prosi o rondo. Wydać kasę byle wydać? Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Janek #2454343 | 109.95.*.* 5 mar 2018 09:53

   płaskie rondo, tak jak w Iławie koło Inter......e, miejsca dużo, autobusy mogą przejechać prosto

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Leon #2453340 | 109.95.*.* 3 mar 2018 13:52

   Brawo.W końcu coś dla pieszych

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. mama #2453121 | 109.95.*.* 3 mar 2018 09:22

   Wreszcie coś poprawiającego bezpieczeństwo przed Sz.p. bo kierowcy jeżdżą za szybko. A tam chodzą małe dzieci.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages