Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2018-03-01 13:58:04 (ost. akt: 2018-03-05 11:09:06)

Autor zdjęcia: mika

Dnia 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główną bohaterką obchodów tego dnia w Zespole Szkół w Lubawie była "Inka", czyli Danuta Siedzikówna.

Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych w lubawskim Zespole Szkół przedstawiono akademię poświęconą tej tematyce. Montaż słowno-muzyczny, pod kierunkiem Katarzyny Bartkowskiej i Anny Modrzewskiej, zaprezentowali uczniowie klasy 2 A LO oraz Kinga Maćkowiak i Bartłomiej Buńka z 2N, i Patrycja Karpińska z 1 H.

Prowadzący w ten sposób opisali żołnierzy wyklętych:
"Byli zdradziecko mordowani, zakopywani w bezimiennych mogiłach. Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii. Gdy zakończyła się druga wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy, poprzez przywiezione z Moskwy władze bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich lagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa. Dla wielu Polaków jedynym wyjściem z zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie oni, żołnierze niezłomni."

Główną bohaterką patriotycznej inscenizacji była "Inka", czyli Danuta Siedzikówna, która została zamordowana przez władze komunistyczne 28. sierpnia 1946 roku na dwa tygodnie przed swoimi 18. urodzinami. Była sanitariuszką w V Brygadzie Wileńskiej Armii Krajowej. Podczas ciężkiego przesłuchania była bita i poniżana, nie wydała nikogo z oddziału, w którym służyła. Przed śmiercią krzyknęła "Niech żyje Polska!".

mika


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janusz #2451388 | 109.95.*.* 1 mar 2018 15:18

    tak trzymać lubawiacy

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages