Punk Rock Reggae z Dezerterem i Włochatym

2018-02-28 12:30:23(ost. akt: 2018-02-28 12:35:19)

Autor zdjęcia: MOK Lubawa

W sobotę, 24. lutego w lubawskim MOK odbył się kolejny Festiwal Punk Rock Reggae. Wystąpiły 3 zespoły: Dezerter, Włochaty i Kamikaze, a fani punk rocka znów mogli liczyć na absolutną klasykę gatunku.
Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii. Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.
Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.
Przez lata piosenki Dezertera ukazywały się na wielu składankach w Polsce i na świecie oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów. 

Włochaty to zespół ze Szczecina, już trzy dekady komentuje otaczającą rzeczywistość, czy to w sprawach politycznych czy w kwestiach społecznych. Ma na koncie 8 studyjnych albumów, 1 płytę live, 3 single, kilka winylowych edycji swoich krążków, wydawnictwa na kasetach magnetofonowych, kilka video klipów oraz książkę „Dopisać swój wers...”. Ostatnia płyta „Głośniej od bomb” ukazała się w czerwcu 2017 roku wraz z jej winylową edycją.
Od zawsze w swoim przekazie bezkompromisowi, związani ze sceną niezależną, alternatywną oraz społecznymi ruchami wolnościowymi, ekologicznymi, obroną praw zwierząt i antifą. Mają na koncie współpracę z takimi organizacjami jak Amnesty International , Greenpeace, Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, „Tara”, „Otwarte Klatki” czy Fundacja „Inna Przestrzeń” na Rzecz Wolnego Tybetu. ”Nasze granie to forma aktywizmu. Dzięki naszej muzyce mamy okazję wspierać różne inicjatywy, mówić o ważnych dla nas sprawach czy inspirować innych.” - mówią muzycy zespołu.
Lata upływają, Włochaty wciąż nagrywa kolejne albumy, zdobywając przez lata spory dorobek i grają wciąż świetne koncerty. Występowali na licznych festiwalach, zagrali liczne trasy koncertowe, również za granicą po Niemczech, Francji, Anglii, Czechach.
Jak mówią sami – „jesteśmy skromnymi ludźmi, dlatego nie lubimy mówić o sobie, o Włochatym jako zjawisku itp. Nasze myśli skupiają się bardziej na tym co jest, co może się stać, co się stanie, niż na tym co było”.
W 2017 roku minęło XXX lat działalności zespołu. Włochaty mimo trzydziestu lat na karku, wydaje się być zespołem nadal witalnym i mającym coś do przekazania i zagrania. Za tą konsekwencję i upór zasługują na szacunek.

Mat. MOK


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5