Kościół w Złotowie w trakcie generalnej renowacji

2018-02-18 12:00:00(ost. akt: 2018-02-16 12:01:58)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Kościół parafialny pw. św. Barbary w Złotowie ogarnęła prawdziwa rewolucja. Trwa kompleksowa renowacja wewnątrz świątyni, jak i jej zewnętrznych ścian.
W ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja projektu na dużą skalę pn. "Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej - konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu". Głównym celem przedsięwzięcia jest zachowanie dziedzictwa kulturowego naszych sakralnych obiektów, przeciwdziałanie procesom degradacji obiektów oraz podniesienie walorów artystyczno-estetycznych remontowanych kościołów.

Prace konserwatorskie przeprowadzone są w 9 kościołach w naszym regionie: w Boleszynie, Brzoziu, św. Anny w Lubawie, św. Barbary w Lubawie, w Radomnie, Rożentalu, Tylicach i Złotowie. Partnerem wiodącym, odpowiedzialnym za realizację projektu, jest parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Całkowity koszt projektu wynosi 18 413 649,19 zł, w tym dofinansowanie ze środków unijnych to kwota 15 651 601,81 zł.

W tym roku rozpoczęły się prace konserwatorskie zabytków ruchomych oraz wyposażenia kościołów. Realizację wszystkich prac w ramach projektu zaplanowano w 2019 roku.

Wraz z początkiem tegoż roku, intensywne prace rozpoczęły się w kościele pw. św. Barbary w Złotowie. Od kilku tygodni msze święte i nabożeństwa odbywają w miejscowej świetlicy wiejskiej. Obecnie w kościele trwa wymiana drewnianych spróchniałych i zwilgotniałych części ścian zewnętrznych oraz izolowane są fundamenty, co ma chronić drewno przed wilgocią. Wnętrze kościoła nie przypomina teraz tego sprzed remontu - zdjęto posadzkę i stąpa się po piasku. Wkrótce będzie nowa posadzka wyremontowana zostanie więźba dachowa.

W kościele będzie zatem odnowiony sufit, ściany będą oczyszczone, zainstalowana zostanie nowa instalacja elektryczna oraz oświetlenie i - co ważne - będzie system przeciwpożarowy. Wymienione będą również drzwi wejściowe do świątyni.

Szczegóły w najświeższym wydaniu "Głosu Lubawskiego" z dnia 16.02.2018r.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pBoMnanjrk #2544496 | 37.47.*.* 27 lip 2018 10:52

    A nie była to oryginalna, zabytkowa posadzka?? Byla w złym stanie? Warto ja zachować. Tak jak np. warto zachować często oryginalną stolarkę gdy ratuje się i odnawia starą chałupę, dom drewniany czy dwór.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5