środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Dziś obchodzimy 98. rocznicę wyzwolenia Lubawy!

2018-01-19 12:33:26 (ost. akt: 2018-01-19 12:34:43)

Autor zdjęcia: Katarzyna Michalska

Dzień 19 stycznia 1920 roku to ważna data w historii Lubawy. Dokładnie 98 lat temu lubawianie przywitali batalion wojska polskiego, niosący upragnioną wolność.

Listopad 1918 roku to ważna data w historii Polski. Kiedy nasi rodacy cieszyli się z odzyskania wolności, mieszkańcy Lubawy niestety nie mogli się do nich przyłączyć.

O losach Pomorza zdecydowały dopiero postanowienia traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku, w którym zatwierdzono powrót tego regionu do Polski. Dnia 17 stycznia 1920 roku niemiecki burmistrz Oskar Kude na ręce polskiego komisarza, Stanisława Wolskiego, zdał inwentarz magistratu. Dwa dni później, 19 stycznia przed południem z miasteczka wymaszerowały niemieckie wojska, a lubawianie powitali batalion wojska polskiego w błękitnych mundurach. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, ówczesnej ulicy Lidzbarskiej nadano nazwę 19 stycznia.

W tym roku minęła 98 rocznica tych wydarzeń. W Szkole Podstawowej w Lubawie odbyła się tradycyjna akademia upamiętniająca tę ważną w życiu miasta datę.

Za to, że Lubawa odzyskała upragnioną wolność w 1920 toku, podziękowano też podczas mszy świętej w kościele farnym, którą o godz. 10.00 odprawił ks. proboszcz Mieczysław Rozmarynowicz. Udział w nabożeństwie wzięli przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe, kombatanci oraz (nieliczni) mieszkańcy miasta. Może gdyby msza św. była odprawiona o innej godzinie, to więcej lubawian by w niej uczestniczyło...?

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages