Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa z udziałem lubawskiego Zespołu Szkół

2017-12-30 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-29 13:08:24)

Autor zdjęcia: ZS Lubawa

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podsumowano 25. Edycję Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Były tam obecne osoby z naszej szkoły, zaangażowane w tegoroczne obchody tego europejskiego święta promowania zabytków, panie: Magdalena Jakubowska i Aleksandra Zimnicka.

Podsumowanie zorganizowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które od trzech lat jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie warmińsko-mazurskim.

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu” i loncentrowały się na pięknie i malowniczości polskich krajobrazów. Na podsumowaniu przypomniano, że w ramach EDD, na terenie naszego województwa, we wrześniu odbyło się ponad 50 wydarzeń przygotowanych przez ponad 30 instytucji i organizacji społecznych. Oceniono, że zarówno pod względem liczby imprez, ich organizatorów, jak i uczestników, tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach były rekordowe.

Na wstępie uroczystości wysłuchano oceny EDD na Warmii i Mazurach, wygłoszonej przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina. Następnym punktem była prezentacja dwóch projektów zrealizowanych w tym roku, które zostały wyróżnione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa podczas uroczystej gali w Opolu. Pierwszy projekt nosił hasło: „O Warmio moja miła... Ocalić od zapomnienia” (SP nr 1 w Olsztynie - Katarzyna Wojnarska i Izabela Rachuba). Drugim z wyróżnionych na szczeblu krajowym projektów była gra terenowa zatytułowana „Śladami Ducha Sasinów” (opracowana przez harcerzy z Hufca ZHP Działdowo, w tym komendanta Andrzeja Umińskiego).

W dalszej części uroczystości, w podziękowaniu za udział w 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, marszałek Brzezin wręczył uczestnikom spotkania dyplomy uznania i drobne upominki. Na koniec spotkania dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, pan Szymon Drej przedstawił hasło przyszłorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Brzmi ono „Niepodległa dla wszystkich”.

Jesteśmy zadowoleni z naszego wkładu pracy, włożonego w tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (przygotowanie na ten cel wystawy fotograficznej „Malowniczy krajobraz dziedzictwa kulturowego Lubawy”), a jednocześnie pozytywnie zmotywowani do kolejnych działań w przyszłych edycjach EDD.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages