środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Obchody Święta 11 listopada i spotkanie z kombatantem w AZPO

2017-11-14 10:00:13 (ost. akt: 2017-11-14 10:04:31)

Autor zdjęcia: AZPO

W Akademickim Zespole Placówek Oświatowych w Fijewie upamiętniono rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W szkole z tej okazji odbyła się prelekcja, konkurs historyczny i spotkanie z kombatantem.

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

Z tej okazji w AZPO odbyła się prelekcja pn. „Niepodległości nikt nam nie dał” i konkurs historyczny pn. „Droga do wolności”. Konkurs wygrała drużyna z 6 klasy. Po zakończeniu, pani dyrektor, Katarzyna Miąskowska wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu „Najpiękniejsza dynia”.

W AZPO w ramach szkolnych obchodów Święta Niepodległości, szczególnymi gośćmi byli: harcerz i żołnierz, kombatant, pan Alfons Mikołaj Dmochewicz, który opowiedział, co się działo 1 września 1939 roku w Lubawie, jak on i jego rodzina, przyjaciele przeżyli wojnę, co wtedy czuli i jak wojna odcisnęła swoje piętno na jego życiu. Opowiadał fakty, o których nie piszą żadne książki. Były opowieści i śpiewy. Spotkanie zorganizował Dariusz Paczkowski, nauczyciel historii.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages