Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Pogrzeb w kolumbarium lub ogrodzie pamięci?

2017-11-08 11:30:00 (ost. akt: 2017-11-08 11:33:02)
Takie kolumbarium istnieje na cmentarzu w Olsztynie

Takie kolumbarium istnieje na cmentarzu w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbyszek Woźniak

W ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych szykują się zmiany, gdyż obecnie obowiązujące przepisy są już przestarzałe. Co sądzicie o planowanych zmianach?

Przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym działa międzyresortowy zespół, który pracuje nad nowelizacją ustawy o cmentarzach, bo wiele przepisów nie przystaje już do obecnych czasów. Jan Bondar, rzecznik GIS, nie kryje, że do zespołu trafiają propozycje od różnych środowisk. 
Jest wśród niech postulat, by można było rozsypywać prochy zmarłych na cmentarzach. W tym celu miałyby powstać specjalne miejsca zwane ogrodami lub łąkami pamięci.


Dziś po kremacji urna z prochami musi zostać złożona w kolumbarium (ściana pamięci) albo w grobie tradycyjnym lub urnowym.
— Są wstępne propozycje, żeby można było, naturalnie jeśli będzie taka wola społeczna, na części cmentarzy urządzić takie miejsce, gdzie będzie można złożyć czy rozsypać prochy — mówi rzecznik GIS.

Propozycja ma szansę wyjść poza sferę projektu, bo z roku na rok rośnie liczba pogrzebów pokremacyjnych. Na dziś w Olsztynie co czwarty pochówek odbywa się już w tej formie.

O ile w dużych miastach "zapotrzebowanie" na takie pogrzeby istnieje, to postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w przypadku naszej, mniejszej Lubawy.
— W skali roku takich pogrzebów pokremacyjnych jest u nas kilka, cztery, może pięć — mówi Piotr Radtke, właściciel jednej z lubawskich firm pogrzebowych. — O ile pochówek w przeznaczonej do tego formie jest możliwy, to jednak rozsypywania prochów trudno mi sobie na lubawskich cmentarzach wyobrazić — dodaje.

Na dzisiaj w pochówku pokremacyjnym na naszych cmentarzach urna składna jest do tradycyjnego, ziemnego grobu, na którym buduje się pomnik. Ten przeważnie jest normalnej wielkości, choć zdarzają się też specjalnie przygotowane, mniejszych rozmiarów.
— U nas nie jest to jeszcze zbyt popularna forma pochówku, jednak w większych miastach jest to już codzienność, a urna przeważnie składana jest w kolumbarium, a często również w grobowcach — mówi Łukasz Wieczorek, właściciel drugiej firmy pogrzebowej z Lubawy, i dodaje, że pomysł tworzenia ogrodu, a nawet ściany pamięci, na cmentarzu parafialnym przy ul. Grunwaldzkiej jest dla niego abstrakcją. — Moim zdaniem nie ma tu odpowiednich warunków, po prostu nie ma miejsca. No i do realizacji takiego pomysłu trzeba jeszcze zmiany nastawienia i mentalności ludzi — mówi.

W lubawskim Urzędzie Miasta sprawdziliśmy jakie są plany zagospodarowania cmentarza komunalnego przy ul. Borek. Odpowiadająca za te kwestie Aneta Grzybińska poinformowała nas, że ewentualna kwestia wydzielenia łąki pamięci do rozsypywania prochów zmarłych to na dzisiaj zupełna abstrakcja, jednak przewidywane są inne formy pochowków pokremacyjnych.
— Zgodnie z projektem przyjętym w grudniu 2016r. mamy wydzielone dwa miejsca pod kolumbarium, czyli inaczej nazywając ścianę pamięci. Znajdują się one w sektorze G cmentarza, po lewej lub prawej stronie od krzyża — mówi Aneta Grzybińska. — W przypadku powstania takiego miejsca w kolumbarium złożyć będzie można 248 urn z prochami zmarłych — dodaje.

Szykujące się zmiany w prawodawstwie nie wprowadzą jednak zupełnej rewolucji obyczajowej i, jak podkreśla rzecznik GIS, nie będzie można trzymać urny z prochami na przysłowiowym kominku w domu czy zrobić sobie z niego… biżuterię.
— Dzisiaj jest taka moda na Zachodzie, że człowieka się spopiela i z tych jego prochów robi np. pierścionek — zauważa Jan Bondar, choć wiadomo, że takie praktyki stosowane są już także w naszym kraju.
Propozycje zebrane przez zespół, który pracuje przy GIS, trafią teraz do ministra zdrowia, następnie zajmie się nimi rząd, a na końcu parlament.
 Kiedy mogłoby dojść do zmiany przepisów, tego nie wiadomo. Jednak, zważywszy jak delikatna jest to materia, raczej szybko to nie nastąpi.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na opinie w komentarzach lub na naszym profilu facebook'owym.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olek #2381946 | 78.9.*.* 24 lis 2017 16:55

  Zdecydowanie jestem za ściana pamięci, ponieważ rodzina wymiera i nie ma kto dbać o nagrobki. W późniejszej perspektywie jestem za miejscami do rozsypywania prochów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marcin #2370256 | 94.254.*.* 8 lis 2017 23:40

  Zgadzam się co do ściany pamięci, ale pomysł poprzednika z krematorium to na pewno za daleko. Skromny pomnik i trawa obok wygląda super, zmarłemu na nic się przydadzą wielkie marmury bo po śmierci i tak wszyscy równiejsi jak za życia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Inny #2370025 | 37.47.*.* 8 lis 2017 17:58

  Jestem za

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Inny #2370022 | 37.47.*.* 8 lis 2017 17:56

  Mało jest miejsc tylko mieszkańcy stariswiedcy i proboszcz za miejsce nie zainkasuje

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. git #2369809 | 109.95.*.* 8 lis 2017 12:58

  zrobić krematorium na cmentarzu komunalnym jest miejsce.......na taki budynek,a pózniej małe tablice i trawka ...a nie wielkie groby i trzeba skakać między nimi,bo przejść ciężko.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages