środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Niższy wiek emerytalny – ZUS przyjmuje wnioski

2017-10-12 13:00:00 (ost. akt: 2017-10-12 09:53:52)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum

Od 1 października, zgodnie z reformą emerytalną, wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. W powiecie iławskim wnioski o wcześniejszą emeryturę złożyło już 905 osób.

Pierwsze wnioski ZUS przyjmował już miesiąc przed wejściem w życie ustawy. Do tej pory w całym kraju wpłynęło ponad 200 tys. wniosków emerytalnych, a w województwie warmińsko-mazurskim – 9 tys. W oddziale ZUS w Olsztynie wydano 1396 decyzji, a w oddziale w Elblągu 798.

— Pamiętajmy, że na emeryturę możemy przejść w dowolnym momencie, oczywiście pod warunkiem ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to nasze prawo, a nie obowiązek. Warto wcześniej skorzystać z porady dorady emerytalnego, który wyliczy nam prognozę świadczenia — informuje Monika Górecka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Przywrócenie wieku emerytalnego – 60 i 65 lat to efekt „odwrócenia reformy”, wprowadzonej przez poprzednie władze rządowe.

Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Warto jednak uściślić ten termin. Zawsze rozpoczyna się od spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do wydania decyzji. Może być to więc data wejścia w życie ustawy zmieniającej wiek emerytalny lub faktyczne ukończenie tego wieku, które nastąpiło już po 1 października br.

Podobnie będzie, jeżeli złożone dokumenty będą zawierały jakieś braki lub błędy. Wtedy termin zacznie biec od momentu wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Przyszli emeryci powinni także pamiętać o tym, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. ZUS przyznaje i przekazuje świadczenia w różnych terminach płatności, ale jeśli inne świadczenie było wypłacane do tej pory (np. renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta rodzinna) staramy się zachować dotychczasową datę wypłaty lub możliwie najbliższą.

Zasięg terytorialny Inspektoratu ZUS w Iławie obejmuje: miasta - Iława, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, gminy: Biskupiec, Grodziczno, Iława, Kisielice, Kurzętnik, Lubawa, Susz, Zalewo, Nowe Miasto Lubawskie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages