Poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Uczniowie i nauczyciele z Prątnicy odebrali nagrodę w Ministerstwie Środowiska!

2017-10-06 15:00:00 (ost. akt: 2017-10-06 09:56:22)

Autor zdjęcia: SP Prątnica

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie gimnazjum w ZS w Prątnicy reprezentowali szkołę w projekcie zorganizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pt. „Postaw na Słońce”.

W środę, 4 października absolwenci gimnazjum oraz uczniowie Szkoły Podstawowej, wraz z opiekunami i dyrektorem szkoły, Dariuszem Liberackim, wzięli udział w uroczystej gali podsumowującej wyniki ogólnopolskiego projektu „Postaw na Słońce”. Uroczystość odbyła się w Warszawie w gmachu Ministerstwa Środowiska.

Celem projektu było upowszechnienie wśród młodego pokolenia Polaków wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystywanie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Zorganizowanie konkursu o tematyce OZE wpisuje się również w konieczność dostosowania poziomu polskiej produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł, do wartości zdeklarowanych przez Polskę w unijnym traktacie akcesyjnym. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest działaniem przyszłościowym, które będzie w coraz większym stopniu dominowało produkcję energii elektrycznej.

Ten sposób pozyskiwania energii nie tylko chroni środowisko naturalne, ale jest również sposobem na uzyskanie wymiernych oszczędności dla indywidualnego gospodarstwa domowego, które zdecyduje się na zainstalowanie systemu ogniw fotowoltaicznych na swoim terenie. Poznanie mechanizmu wytwarzania tej energii, jak również jej redystrybucji staje się ważnym tematem dla młodego pokolenia.

Z tego powodu, program upowszechniający wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii – jej pozyskiwania, jak również praktycznego wykorzystania – został skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii elektrycznej jest działaniem proekologicznym. Tradycyjne metody produkcji energii wiążą się ze znaczną degradacją środowiska (wydobycie węgla, zanieczyszczenie powietrza, wód), natomiast pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Projekt był kierowany do uczniów, aby nie tylko dostrzegli zalety związane z ochroną środowiska, ale także poznali praktyczny wymiar finansowy (oszczędności dla budżetu domowego) wynikający z wykorzystania z ogniw fotowoltaicznych .
Konkurs był podzielony na dwa etapy, a do zarządzania projektem przygotowany został portal www.postawnaslonce.pl, poprzez który były udostępnione wszystkie niezbędne informacje

Klasyfikacja końcowa uczniów naszego gimnazjum:
4 miejsce (na 107 szkół) w I etapie konkursu,
10 miejsce (na 107 szkół) w II etapie konkursu,
6 miejsce w GRAND PRIX.

Uczniowie oraz opiekunowie otrzymali nagrody, które wręczył wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek.
Uczestnicy projektu: Łukasz Łużyński, Ewa Golder, Joanna Klimek, Michał Mężydło, Maksymilian Zakrzewski, Dominika Uzarska, Aleksandra Kowalkowska, Grzegorz Fafiński.
Opiekunowie: Iwona Fidora i Wioleta Knitter.

Po uroczystości w Ministerstwie Środowiska zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages