Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Wystawa „Lubawa dawniej i dziś” w Zespole Szkół

2017-10-03 09:29:29 (ost. akt: 2017-10-03 09:31:29)

Autor zdjęcia: LSIS

W dniach 29-30 września w budynku Zespołu Szkół w Lubawie przy ul. Gdańskiej Dyrektor placówki Anna Empel oraz Mateusz Szauer reprezentujący Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, otworzyli wystawę fotograficzną „LUBAWA DAWNIEJ I DZIŚ – Malowniczy krajobraz dziedzictwa kulturowego Lubawy”.

Tym wydarzeniem, wraz z trzydziestoma dwoma innymi miastami naszego województwa, Lubawa wpisała się w obchody 25. Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”, a patronat nad wystawą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W auli Zespołu Szkół w Lubawie kilkadziesiąt osób miało okazję wysłuchać prelekcji Wiesława Szlesingera o historii Lubawy, a prezentacja, którą przygotowali Marcin Deka oraz Mateusz Szauer przeniosła uczestników na wirtualny spacer po dawnej Lubawie śladami Gustava Lieka. Przedwojenne zdjęcia udostępnili obecni na spotkaniu Grzegorz i Daniel Zakrzewscy – pasjonaci prowadzący portal Dawna Lubawa. Od wielu lat kolekcjonują stare pocztówki, jak również inne przedmioty i dokumenty związane z historią naszego miasta. Co ważne, na co dzień dzielą się swoją pasją, o czym mogli się przekonać uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądający kolekcję.

Magdalena Jakubowska z Zespołu Szkół w Lubawie przedstawiła kulisy powstawania samej wystawy, która ukazuje piękno krajobrazu historyczno-architektonicznego Lubawy i obejmuje około 40 malowniczych zestawień przedstawiających zabytki, kościoły, kamienice, lubawski Rynek oraz ogólną panoramę miasta. Fotografie współczesne oraz odpowiednie zestawienia dawnych i współczesnych zdjęć wykonała Aleksandra Zimnicka – nauczyciel historii. Poświęcony czas i włożona praca dały znakomite efekty, co docenili także uczestnicy spotkania. Wystawa zagościła na stałe na korytarzu drugiego piętra i będzie dostępna dla odwiedzających budynek szkoły przez kolejne lata.

To nie ostatni wspólny projekt Lubawskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych oraz Zespołu Szkół w Lubawie – zapewnia Mateusz Szauer. Nasza współpraca zaowocuje kolejnymi wydarzeniami, a najbliższe już w październiku przy okazji dwudziestych Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages