Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

Rowerowa wycieczka z historycznymi akcentami

2017-09-06 12:40:01 (ost. akt: 2017-09-06 12:41:06)

Autor zdjęcia: LSIS

We wtorek, 29 sierpnia, odbyła się rowerowa wycieczka do historii Ziemi Lubawskiej z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych. Po godz. 17 na parkingu przed Bankiem Spółdzielczym zaczęli pojawiać się pierwsi uczestnicy. Pół godziny później parking był już wypełniony ponad setką rowerów i osób chętnych do aktywnego spędzenia czasu i zgłębiania lokalnej historii. Każdy otrzymał broszurkę z trasą wycieczki i po krótkim powitaniu peleton ruszył w kierunku Fijewa.

Tu uczestnicy mogli posłuchać o historii bitwy pod Lubawą z 1263 r., którą Prusowie stoczyli z oddziałami krzyżackimi pomiędzy wsią Fijewo a wzniesieniem Fiugajki. Prelekcja Marcina Deki zaciekawiła uczestników, którzy z uwagą słuchali wygłoszonego wykładu. Następnie wszyscy spacerem ruszyli w kierunku oddalonego o kilkaset metrów lasu, gdzie przedzierając się dzielnie przez chaszcze odnaleźli granitowe macewy (nagrobki), jakie ocalały na zapomnianym i bardzo zaniedbanym cmentarzu żydowskim, o którym opowiedział Mateusz Szauer – inicjator spotkania.

Następnie rowerzyści przejechali najdłuższy, prawie sześciokilometrowy odcinek trasy do Sanktuarium Maryjnego w Lipach. Prelekcję wygłosiła tu niezawodna Teresa Kłosowska, zaś ciekawe opowieści kustosza Sanktuarium, ks. Proboszcza Mieczysława Rozmarynowicza, były dopełnieniem wycieczki. Dzielnych uczestników jak zawsze pożegnano słodką niespodzianką.

- Dziękuję wszystkim, którzy tak licznie stawili się na trasie naszej wycieczki. To kolejny dowód, że warto organizować tego typu wydarzenia, a chęci do aktywnego spędzania wolnego czasu i poznawania lokalnej historii nam nie brakuje – powiedział Mateusz Szauer. Wycieczkę zorganizowano w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez Powiat Iławski. Na wrzesień organizatorzy zaplanowali kolejną rowerową wyprawę.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages