Poniedziałek, 20 sierpnia 2018. Imieniny Bernarda, Sabiny, Samuela

ZUS ostrzega przed osobami podającymi się za jego pracowników

2017-08-03 13:20:46 (ost. akt: 2017-08-03 13:21:44)

Autor zdjęcia: archiwum "GO"

Zdarza się, że do drzwi naszych domów pukają osoby, które podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji. Bywa, że przedstawiają się jako pracownicy ZUS i oferują szczególnie seniorom różne świadczenia lub usługi. Czy rzeczywiście może odwiedzić nas w domu ktoś z ZUS-u?

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie składają wizyt swoim klientom w domach, aby poinformować ich o przysługujących im świadczeniach i usługach. Kontakt z naszą instytucją odbywa się listownie lub bezpośrednio w naszych placówkach. Niektórzy korzystają także z zaufanego profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Delegacja z ZUS-u może odwiedzić osoby starsze jedynie z okazji jubileuszu ukończenia 100 lat życia, ale na tą wizytę senior musi wyrazić zgodę. Ponadto, odwiedziny pracownika ZUS w domu klienta są możliwe, gdy przeprowadzana jest kontrola zwolnienia lekarskiego. Jeżeli zatem nie jesteśmy na takim zwolnieniu, nie powinniśmy spodziewać się wizyty ZUS.

Natomiast osobę, która ubiega się np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, i jej stan zdrowia nie pozwala na odbycie podróży na badanie do placówki ZUS, może odwiedzić lekarz orzecznik. Wówczas o terminie tego badania jest wcześniej poinformowana. Podobnie, gdy prowadzona jest kontrola płatnika składek, a siedziba firmy znajduje się w tym samym miejscu, gdzie zamieszkuje osoba prowadząca działalność, wówczas inspektor kontroli może odwiedzić go w domu. Wizyta taka zapowiadana jest z wyprzedzeniem.

Nie ma zatem zbyt wielu możliwości, by pracownicy ZUS-u odwiedzali klientów w domach. Z tego powodu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uczula i prosi o ostrożność. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwość co do wiarygodności takich osób, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00.

Monika Górecka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa warmińsko-mazurskiego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. duz #2302358 | 83.9.*.* 6 sie 2017 13:05

    Nie wierzę skarbówce, zusowi i w ogóle żadnej organizacji chcącej zza biurka zarobionych moją ciężką pracą pieniędzy

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages