Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Zobacz planety przez ogromny teleskop

2017-06-10 12:00:00 (ost. akt: 2017-06-09 09:56:30)
Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach

Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach

Autor zdjęcia: Mat. Roberta Szaja

W środę, 14. czerwca Fundacja Nicolaus Copernicus w Truszczynach (gmina Rybno, powiat działdowski) organizuje spotkanie edukacyjne pn. „Noc Planet” połączone z minikonferencją „Planety Układu Słonecznego”. Zaprezentowany zostanie także największy teleskop w Obserwatorium w Truszczynach o średnicy pół metra.

Tej wyjątkowej nocy z 14 na 15 czerwca w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach będzie można obserwować prawie wszystkie zewnętrzne planety Układu Słonecznego: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Mobilne planetarium
— Podczas spotkania, jeżeli tylko dopisze pogoda, będziemy mogli zobaczyć je wszystkie przez nasze teleskopy. Zaczynamy rano o godzinie 8.00 spotkaniami dla szkół, które dokonały u nas rezerwacji. Od 17.00 zapraszamy wszystkich, którzy zainteresowani są obserwacjami naszej najbliższej gwiazdy – Słońca oraz Księżyca i planet. Do dyspozycji naszych gości będą jedne z największych w Polsce teleskopów do obserwacji tak jasnych obiektów — mówi prof. Maciej Mikołajewski, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus.
W Obserwatorium funkcjonować będzie mobilne planetarium, w którym wyświetlane będą prezentacje dotyczące aktualnych zjawisk astronomicznych (konieczna wcześniejsza rezerwacja). Będzie także możliwość zwiedzania miniatury Układu Słonecznego (autorstwa Roberta Szaj i Andrzeja Renesa – twórcy m.in. telewizyjnych Wiktorów i wielu pomników).

Mega teleskop
— Niewątpliwą atrakcją będzie inauguracja pracy naszego największego teleskopu, którego średnica zwierciadła czyli jego obiektywu wynosi aż 50 centymetrów — mówi Robert Szaj z Obserwatorium w Truszczynach. Przez całe popołudnie i wieczór, począwszy od godziny 17.00 wygłaszane będą wykłady poświęcone planetom oraz najnowszym odkryciom w Kosmosie. 
Udział w imprezie jest bezpłatny. Możliwe jest to dzięki sponsorom: Gminie Rybno i Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ze względów organizacyjnych oraz ograniczeń związanych z liczbą osób mogących przebywać jednorazowo na terenie Obserwatorium, konieczne jest wcześniejsze potwierdzenie udziału oraz wpisanie się uczestników na listę obecności po przybyciu do Obserwatorium. Potwierdzenia proszę dokonywać mailowo: copernicus@ekoprussia.home.pl. Więcej informacji na stronie www.nicolauscopernicus.pl.

Obserwatorium w Truszczynach już dzisiaj zaprasza także na dwie sierpniowe naukowe imprezy: 7 sierpnia – Noc Zaćmienia Księżyca oraz Noc Perseidów, która odbędzie się 12 sierpnia.

Program "Nocy Planet" w dniu 14. czerwca
• 8.00- 14.00 – zajęcia dla szkół,
• 17.00 – przywitanie uczestników przez Fundację Nicolaus Copernicus,
• 17.15 – 18.15 – obserwacje Słońca (w przypadku złych warunków atmosferycznych zajęcia teoretyczne) – Robert Szaj, Maciej Mikołajewski, Fundacja Nicolaus Copernicus, Magdalena Pilska – Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne,
• 18.15 - Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „JOWISZ”,
• 18.40 - prof. dr hab. Maciej Mikołajewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, „Słońce i jego wpływ na klimat na Ziemi”,
• 19.20 - Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „SATURN”,
• 19.40 - Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „URAN”,
• 19.50 - Magdalena Pilska-Piotrowska, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, „NEPTUN",
• 20.00 - Katarzyna Drozd – Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie „UKŁAD SŁONECZNY”,
• 18.00 – 23.00– seanse w planetarium,
• 17.00 – 20.30 zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego w skali 1:10 000 000 000,
• 21.30 – 2.00 – obserwacje Księżyca, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna,
• 17.00-24.00 – transmisja w internecie na www.fundacjacopernicus.pl.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ~seba_sra_do_chleba #2263655 | 178.42.*.* 10 cze 2017 21:11

    A kiedy uruchomią od dawna zapowiadane obserwatorium astronomiczne im. ~lesnego_ruchadla w Kurzętniku?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages