Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Uczniowie z Tuszewa na Mistrzostwach Wojewódzkich w Szachach

2017-04-28 09:00:00 (ost. akt: 2017-04-27 12:38:58)

Autor zdjęcia: SP Tuszewo

Czworo dzieci z oddziałów przedszkolnych przy SP w Tuszewie wzięło udział w Indywidualnych Mistrzostwach Wojewódzkich w Szachach dzieci do lat 7 w Olsztynie.

Konkurencja było silna i duża, w zawodach brało udział 76 dzieci w wieku 5-6 lat. Przedstawiciele szkoły w Tuszewie zajęli kolejno miejsca Filip Szwarc - 9, Dorian Szwarc - 16, Filip Maćkiewicz - 20 i Przemysław Sokołowski - 26, a troje z nich otrzymało kategorie szachowe.Tak dobre wyniki młodych szachistów z Tuszewa to efekt całorocznych systematycznych zajęć szachowych. SP w Tuszewie przystąpiła na początku roku szkolnego 2016/17 do Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole” rekomendowanego przez MEN. W ramach projektu prowadzone są cotygodniowe zajęcia z szachów w I klasie. Szkoła prowadzi również zajęcia w oddziałach przedszkolnych 5 i 6 – latków. Zajęcia prowadzą panie Iwona Dudek i Monika Rogożyńska, które przeszły szkolenie nadające im odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia tego rodzaju zajęć w klasach młodszych.Warto nadmienić, że obie panie są absolwentkami SP w Tuszewie, gdzie zainteresowanie do szachów przekazał im pan Jerzy Łukaszewicz, który obecnie uczy gry w szachy starszych uczniów.
Edukacja szachowa w SP w Tuszewie oparta jest na zabawie. Dzieci przy pomocy specjalnie przygotowanych podręczników obfitujących w kolorowanki, krzyżówki i quizy poznają ruchy szachowe. Motywem przewodnim nauki jest oczywiście królestwo, rycerze i zamki. 

Szachy to królewska gra, która rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka. To żywa lekcja geometrii. Trening szachowy ukierunkowany jest między innymi na rozwój, niejako na „powiększenie objętości” pamięci wzrokowej.

Szachy uczą logicznego myślenia według torów przyczynowo-skutkowych, analizowania sytuacji i wyciągania wniosków.

Gra w szachy kształtuje wolę walki i zwycięstwa, co jest szczególnie ważne dla dzieci, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą uprawiać innych dyscyplin sportu. W szachach nie ma miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy i negatywne zachowania. Warto pamiętać, że oprócz tych wszystkich walorów edukacyjnych i wychowawczych, szachy są również grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się dla naszych uczniów pasją i sposobem na życie.tekst i fot. SP Tuszewo 


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages