środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Rozwój ucznia jest priorytetem, czyli rozmowa o Akademickim Zespole Placówek Oświatowych w Fijewie

2017-04-15 12:00:00 (ost. akt: 2017-04-14 11:49:21)
Joanna Długosz (z prawej) i Elżbieta Glegoła z Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur w Iławie

Joanna Długosz (z prawej) i Elżbieta Glegoła z Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur w Iławie

Nasza rozmowa: Joanna Długosz i Elżbieta Glegoła z Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur

W Fijewie powstaje Akademicki Zespół Placówek Oświatowych, którego organem prowadzącym będzie Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur z Iławy. Na pytania dotyczące działalności, idei i rekrutacji do nowo powstającej szkoły odpowiadają: Joanna Długosz - prezes Zarządu oraz Elżbieta Glegoła - dyrektor Fundacji.

— Fundacja jest organem prowadzącym szkoły podstawowe w Byszwałdzie, Rumienicy, Kamieńcu oraz przedszkole i żłobek w Iławie. Dlaczego zdecydowali się Państwo na zbudowanie od podstaw nowej szkoły w Lubawie?
Elżbieta Glegoła: Mamy 10-letnie doświadczenie w realizacji różnych projektów skierowanych do uczniów i lokalnego środowiska, od kilku lat jesteśmy także organem prowadzącym placówki oświatowe. Na bazie tego doświadczenia chcemy stworzyć szkołę, w której główną ideą będzie indywidualny rozwój ucznia i nauka umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Kierujemy się filozofią, która jest otwarta, elastyczna i skierowana na konkretne potrzeby ucznia.
Joanna Długosz: Lubawa silnie się rozwija i jest bardzo dobrze postrzegana na zewnątrz, na arenie województwa chwali się lubawskie samorządy. Miasto i gmina stawiane są za przykład w wielu dziedzinach m.in. w sferze gospodarczej i niskiego bezrobocia. Chcemy, by ta nowa szkoła pisała się w zrównoważony rozwój lokalnej społeczności.

— Jak będzie wyglądać nauka i rozwój ucznia w AZPO?
Elżbieta Glegoła: AZPO będzie szkołą otwartą, innowacyjną i kreatywną. Łącząc te wszystkie elementy jesteśmy w stanie zaproponować ciekawą, uczciwą i prawdziwą ofertę edukacyjną. Jesteśmy organizacją, która silnie pozyskuje środki pieniężne z zewnątrz. Wciąż szukamy nowych, ciekawych rozwiązań, by skutecznie przekazywać wiedzę i wzbudzić motywację w dzieciach.
Joanna Długosz: Najważniejszy będzie uczeń i jego indywidualne predyspozycje. Planujemy klasy do 18 osób, wówczas będzie można lepiej poznać ucznia i pokierować jego procesem dydaktycznym. Często bywa tak, że uczniowie kończąc szkołę nie znają siebie i swoich mocnych stron.
Elżbieta Glegoła: Bardzo ważna jest motywacja, wielu uczniów w starszych klasach mówi, że nie lubi chodzić do szkoły. Brak tej personalizacji, wskazania mocnych stron powoduje, że uczeń traci ciekawość i radość z poznawania świata i nauki. My będziemy starali się tę ciekawość rozbudzić poprzez różne metody edukacyjno-dydaktyczne, ciekawe formy nauki poprzez zabawę i doświadczenia. Pracujemy metodą TOC, która polega na nauce krytycznego myślenia, zadawania pytań i szukania odpowiedzi, przez co dziecko samo stara się dotrzeć do rozwiązania i zrozumienia danego zjawiska.
Joanna Długosz: W planach mamy też stworzenie interaktywnych laboratoriów naukowych oraz dużego placu zabaw. To z pewnością uatrakcyjni naukę i zabawę uczniom.

— Brzmi interesująco. Proszę przedstawić ofertę edukacyjną skierowaną do przyszłych uczniów.
Joanna Długosz: Obecnie trwa nabór do wszystkich placówek w AZPO, czyli do żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej i liceum. Zapewniamy zatem kompleksowy cykl kształcenia i wychowania. W podstawówce stworzymy klasy profilowane o kierunku sportowym, matematyczno-informatycznym i językowo-humanistycznym. Przyszłym licealistom proponujemy kierunek inżynieryjny (matematyczno-informatyczno-fizyczny) z programowaniem, językowy i ogólny z rozszerzeniem na humanistyczny lub biologiczno-chemiczny. Warto dodać, że będziemy ściśle współpracować z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Nauczanie w podstawówce i liceum będzie oczywiście bezpłatne! Tak samo jak cały wachlarz zajęć dodatkowych z rozmaitych dziedzin. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiednie zajęcia, podczas których będzie rozwijać swoje pasje. Opłaty za żłobek będą wynosić 350zł za miesiąc, a za przedszkole 230zł/m-c. Stawka za dzienne wyżywienie to tylko 7zł.
Elżbieta Glegoła: Naszą mocną stroną będzie na pewno kadra pedagogiczna, w której znajdą się zarówno doświadczeni i pełni pasji nauczyciele, jak i młodzi, pełni zapału i chęci do pracy. Poza podstawą programową, zajęciami dodatkowymi, indywidualnym podejściem do ucznia, mamy również wiele możliwości w zakresie pozyskiwania środków na wiele projektów. Np. od lat organizujemy międzynarodowe wymiany uczniowskie. W jednej z nich uczestniczyły już dzieci ze szkoły w Rumienicy, którzy spędzi dwa tygodnie na koloniach w polskich górach.

— Wielu rodziców pyta też o to, czy w szkole będzie stołówka?
— Joanna Długosz: Oczywiście. Posiłki będą przygotowywane na miejscu. Szef kuchni wraz ze swoją ekipą zadbają o to, by przyrządzać obiady najwyższej jakości, a jeśli będzie potrzeba - również śniadania.

— Jak szkoła będzie wyglądała wewnątrz?
Elżbieta Glegoła: Z końcem maja budynek będzie oddany do odbioru technicznego. Od czerwca do sierpnia będziemy wyposażać poszczególne pomieszczenia. W piwnicy będzie znajdowała się szatnia, biblioteka i aula ze stołówką, na parterze sale dla przedszkola i żłobka, pokój nauczycielski i administracja. Na pierwszym piętrze planujemy część podstawówki kl. I-III, IV-V i oddział zerówkowy, na drugim - sale dla młodzieży z klas VII-VIII i liceum. W sumie będzie 18 sal dydaktycznych, w tym dwie sale multimedialne. Wyposażenie placówki będzie nowoczesne i zautomatyzowane. W tej chwili powstaje już projekt hali sportowej i boiska wielofunkcyjnego, które wybudujemy w późniejszym terminie. W pierwszym roku będziemy wynajmować pomieszczenia w obiektach zewnętrznych. Zdeklarowaliśmy się rodzicom, że będzie klasa o profilu sportowym i oczywiście ona powstanie.

— Do kiedy trwa rekrutacja do wszystkich placówek: żłobka, przedszkola, podstawówki i liceum?
— Joanna Długosz: Rekrutacja trwa do końca sierpnia, a nawet i dłużej, bo przecież dziecko można w każdej chwili przenieść. Zapraszamy do naszego punktu rekrutacyjnego przy ul. Kopernika 8 w Lubawie od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-17.30. Czekamy na Państwa, odpowiemy na wszystkie pytania.

Dlaczego rodzice powinni wybrać ofertę AZPO?

— Elżbieta Glegoła: Bo my ich będziemy słuchać. Dla nas ich uwagi będą bardzo cenne. Wizja udanej szkoły tkwi w harmonii między nauczycielem, rodzicem, uczniem i lokalnym środowiskiem. Nasze atuty, jak już wspomniałyśmy, to: duże doświadczenie w prowadzeniu placówek oświatowych i w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na projekty edukacyjne oraz idea indywidualnego podejścia do każdego ucznia
Joanna Długosz: Przyświeca nam też idea edukacji włączającej dzieci z pewnymi dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi do środowiska dzieci zdrowych. Wzajemnie uczą się empatii, tolerancji i potrzeby akceptacji wśród rówieśników. Drodzy Rodzice! Uczeń, czyli Wasze dziecko będzie dla nas najważniejsze!

— Dziękujemy za rozmowę.


Szczegóły oferty Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych można znaleźć na stronie www.szkolalubawa.pl. Zapraszamy!

Fundacja Rozwoju Warmii i Mazur w Iławie, prowadząca m.in. szkoły w Byszwałdzie i w Rumienicy oraz powstający Akademicki Zespół Placówek Oświatowych, życzy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół!

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages