Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

W Prątnicy powstaje pierwsze w gminie Lubawa lapidarium geolologiczne

2017-04-05 14:35:16 (ost. akt: 2017-04-05 14:39:04)

Autor zdjęcia: ZS Prątnica

LAPIDARIUM to miejsce prezentowania i przechowywania zgromadzonych okazów kamienia naturalnego – w tym przypadku – głazów narzutowych (fragmenty skał przyniesione przez lądolód skandynawski).

Projekt został zapoczątkowany już we wrześniu ubiegłego roku pod tytułem: “Ratujemy głazy narzutowe Wzgórz Dylewskich – lapidarium geologiczne w Zespole Szkół w Prątnicy”. Inspiracją do powstania naszego lapidarium był właśnie taki obiekt, który powstał na Dylewskiej Górze. Ogródek petrograficzny ma służyć dzieciom i młodzieży w rozpoznawaniu skał najbliższej okolicy, ma być pracownią pod gołym niebem.

Projekt rozpoczęto od pozyskania środków na jego realizację. Dofinansowany jest on z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Opiekunem projektu z ramienia Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej jest Alicja Szarzyńska. Głazy zostały zakupione i przywiezione z Kopalni Kruszywa Naturalnego Glaznoty, której właścicielem jest Kazimierz Marszelewski.

W sobotnie przedpołudnie, 1 kwietnia, pan Marszelewski wraz ze swoimi współpracownikami ustawili przed szkołą ponad 20 głazów. W najbliższych dniach głazy zostaną opisane i oznakowane. Ponadto trwa wykonanie tablicy informacyjnej o głazach narzutowych na Wzgórzach Dylewskich ze szczególnym uwzględnieniem eratyków z okolic Prątnicy, Szczepankowa i Lubstynka oraz Czerlina.

Oficjalne otwarcie lapidarium planowane jest w maju. Opiekunem projektu jest Iwona Fidora - nauczyciel geografii oraz Iwona Czyżyk – nauczyciel przyrody.
Podziel się  informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages