Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Papieżowi Franciszkowi w darze, czyli prezentacja albumu pn. "Święta Ziemia Lubawska i Łążyńska..."

2017-03-01 15:00:00 (ost. akt: 2017-03-01 13:08:45)

Autor zdjęcia: Materiały fundatora

W niedzielę, 5. marca o godz. 17.00 w Rybnie w restauracji Jezioranka odbędzie się prezentacja albumu “ŚWIĘTA ZIEMIA LUBAWSKA” będącego podziękowaniem okolicznych mieszkańców za 800 lat opieki Stolicy Apostolskiej nad Ziemią Lubawską i Ziemią Łążyńską. Spotkanie poprzedzone będzie mszą dziękczynną koncelebrowaną przez ks. dziekana Mirosława Owczarka, która odbędzie się o godz. 16.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie.

W roku 1215 wyruszył z Lubawy do Rzymu celem przyjęcia chrztu książę lubawski Surwabuna oraz książę łążyński Warpoda w towarzystwie zakonnika Chrystiana. Dnia 6 stycznia 1216 z rąk Papieża Innocentego III przyjęli oni chrzest wraz z nowymi imionami, Paweł dla Surwabuny a Filip dla Warpody. 18 lutego 1216 roku Innocenty III wydał Bullę Lubawską i Łążyńską będącymi potwierdzeniem objęcia opieką mieszkańców tych ziem przez Stolicę Apostolską a zakonnika Chrystiana wyniósł do godności pierwszego Biskupa Prus, późniejszego świętego.

Album prezentuje ryciny namalowane przez artystę architekta pana Józefa Zbigniewa Polaka obrazujące kościoły, kaplice, zabytki i miejsca związaną z historią okolic Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego, Lidzbarka, Rybna, Kurzętnika, Grodziczna, Biskupca oraz Brzozia. Autor prac to żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, pracujący w różnych zakątkach świata lecz ponad wszystko ceniący walory Ziemi Lubawskiej i Łążyńskiej.

Inicjatorem i fundatorem publikacji jest rolnik i hodowca polskiego bydła czerwonego, społecznik lecz ponad wszystko miłośnik lokalnej historii Piotr Rydel z Rumiana. Album  w zamyśle fundatora jest wspólnym upamiętnieniem i podziękowaniem za opiekę Stolicy Apostolskiej sprawowanej od ponad 800 lat. Ryciny zawarte w albumie obejmują całość historycznej Ziemi Lubawskiej tak w czasie jak i przestrzeni.  

— Gorąco pragniemy podziękować Jego Ekscelencji ks. biskupowi Andrzejowi Suskiemu za słowo wstępne do albumu z błogosławieństwem dla autora oraz wszystkich zaangażowanych w realizację dzieła w tym ponad 800 osobom, które z imienia i nazwiska postanowiły poprzez swój wpis w albumie podziękować papieżom począwszy od Innocentego III poprzez Jana Pawła II na papieżu Franciszku skończywszy. Opracowania i druku albumu podjęło się wydawnictwo Apostolicum. Publikacja liczy ponad 168 stron. Serdecznie zapraszamy do wspólnej inauguracji albumu — zaprasza Piotr Rydel, fundator.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ha ha #2199094 | 94.114.*.* 10 mar 2017 09:42

    Nie zapomijcie o kurduplu pis da bo mu sie nazezy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages